Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ESTCube-1 satelliit ütles kosmosest "Tere"

Autor/allikas: ESTCube-1 ametlik leht Facebookis

Eesti esimene satelliit on edukalt käivitunud ning saadab ettenähtud sagedusel 437,250 MHz morse koodis raadiosignaali, mis algab kutsungiga ES5E/S.

Esimene signaal võeti vastu raadioamatööri poolt Ruzaevka linnast Mordva Vabariigist, teatas Tartu Ülikool.

Esimesena, veel enne kui ESTCube-1 esmakordselt Eesti kohale jõudis, võttis signaali vastu vene raadioamatöör Dmitry Paškov Ruzaevka linnast, kes salvestatud helifaili e-postiga ESTCube-1 meeskonnale edastas. "Soovin teie meeskonnale edu ja kõike paremat," ütles Paškov, kui temaga ESTCube-1 juhtimiskeskusest telefoni teel ühendust võeti.

Esimene terviklik signaalipakett võeti Tartu observatooriumis Tõraveres asuvas ESTCube-1 juhtimiskeskuses vastu kell 10.30, kui satelliit esmakordselt raadiojaama otsenähtavusse jõudis. "Seega on Eesti üliõpilaste kätetöö elanud üle kõik kanderaketi stardi ja karmide kosmosetingimustega seotud katsumused. Nüüd võivad eestimaalased ennast täie uhkusega kosmoseriigi kodanikeks nimetada, sest täna saadeti orbiidile mitte mänguasi, vaid töökorras kosmosesatelliit,“ ütles ESTCube-1 projekti juhendaja Mart Noorma.

ESTCube-1 alustas peale kanderaketist eemaldumist kontrollsignaali edastamist, mida on kõigil raadioamatööridel võimalik vastu võtta sagedusel 437,250 MHz. Info raadioamatööridele on kättesaadav siit.

Täna varahommikul kell 5.06 startis Prantsuse Guajaanast Euroopa kanderakett Vega. Kell 7.06 eraldus Vega pardalt oma orbiidile Eesti esimene satelliit ESTCube-1. ESTCube-1 lendab kiirusega 7,46 kilomeetrit sekundis keskmiselt 650 km kõrgusel maapinnast.

Satelliidil on ka ametlik uudistekanal Facebookis.

Toimetaja: Kärt Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: