Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saage tuttavaks: ETV uus ilmateadustaja Martin Mileiko

Martin Mileiko harjutas ilmateadustamist.
Martin Mileiko harjutas ilmateadustamist. Autor/allikas: ERR

Ilmateadustajaametit asub pärast jaanipäeva täitma ka Martin Mileiko. Menu püüdis Martini pärast eetrikoolitust kinni ning uuris tema tegemiste kohta.

Martin Mileiko on lõpetanud Tartu Ülikooli füüsika erialal. Selle juurde kuulus ka atmosfäärifüüsika algkursus ning seetõttu pole ka meteoroloogia Martinile võõras. Praegu töötab ta kaheksandat aastat Profimeedia disainerina

Konkursist teatasid sõbrad

ETV ilmateadustajate konkursisile jõudis Martin mõneti juhuse kaudu. "Sõbrad rääkisid sellest täiesti juhuslikult ja siis ma lugesin seda ka ERRi kodulehelt. Siis tekkiski selline hullumeelne idee, et võiks kandideerida sellele kohale." Kandideerimisotsust Martin kaua ei kaalunud. "Ma ei seedi kaua oma mõtteid elus, ma olen otsuste vastuvõtmises suhteliselt impulsiivne. Mõtlesin, et prooviks ära. Selline põnev eluetapp on, et võiks midagi uut ka proovida. Mõeldud-tehtud." Õnn naeratas ning ta pääses edasi. Pääses edasi ka lõppvooru.

Meteoroloogilised teadmised tulid kasuks

Vestluste käigus püüti tulevasest ilmateadustajast saada võimalikult lai pilt. "Uuriti kõike, alates sellest, kes ma olen ja mida ma teha tahan. Küsiti ka, mis on tsüklon ja antitsüklon. Seda ma tean, sest ma olen hariduselt füüsik. Meteoroloogiline kontekst on mulle üldiselt tuttav ja selles ma orienteerun." Martin usub, et ehk oligi just varasem teadlikkus meteoroloogiast see, mis kaalukausi tema kasuks kallutas.

Uus amet on väljakutse

Ilmateadustaja ametit Martin ei karda, küll aga teadvustab ta sellega kaasnevat ümberõppe vajadust. "Kõige raskem on anda korraga inimestele soravat ja adekvaatset teksti ja samal ajal ka näidata seda. Ehk siis korraga mitut asja koos hästi teha on suur väljakutse," arvab Martin. "Kõige enam kardan seda, et juhe jookseb kokku, et tekib mingi surnud punkt, millest ei oska välja tulla ja edasi minna." 

Samuti peab ta väljakutseks otse-eetrit ja sealseid ootamatusi. Küll aga on tal olemas kindel visioon, missugune ilmateadustaja ta olla soovib. "Ma ise püüaks olla võimalikult loomulik seal ekraanil, aga ma ei tea, kuidas see mul kohe välja tuleb, sest neid asju, mida korraga seal jälgida, on lihtsalt nii palju."

Ilmapoisi tiitlit pahaks ei pane

Kuigi ametlikult on Martin ilmateadustaja, on ta sisimas valmis ka selleks, et ehk hakatakse teda ilmapoisiks kutsuma. Tõsi, seda peaks ta aga hoopis imelikuks. "Natuke kummaline oleks mulle poiss öelda, kui mul on juuksed juba hallid peas. Kui nad aga ütlevad nii, las nad siis ütlevad.

Kui mõelda, mida võiks teiste ilmateadustajate tööst kõrva taha panna, leiab Martin, et see miski on ilmselt vahetu suhtlus ja optimistlik hoiak. "Kristo on ekraanil hästi sümpaatne. Nii palju kui mina olen teda jälginud ja küsinud oma tuttavatelt, siis paljud ütlevad, et ta on selline positiivne, sümpaatne ja optimistlik. Kui vaadata meie ilmapilti, mis tavaliselt optimismi ei sisenda, siis selle koha pealt on ta väga hea."

Vaba aja pühendab perele

Vaba aega Martinil kuigi palju ei ole. "Tööst vabal ajal ma olen tavaliselt perega koos, kuna mul on suur perekond. Mul on kolm last. Vabal ajal ma olengi reeglina lastega koos." Kui aega üle jääb, armastab ta raamatuid lugeda või jalgrattaga sõita.

Lapsed suhtusid isa uude ametisse toetavalt. "Nad olid elevil, võtsid selle uudise vastu täitsa rõõmsalt. Tütar, kes on 18, ütles, et oh, see on täitsa lahe ju, ma arvan, et sa võiksid sellesse ametisse sobida."

"Aktuaalse kaamera" rahvas on jätnud Martinile sümpaatse mulje. "Nad on inimesed, kes teevad oma pingelist ja tegelikult rasket tööd ja teevad seda hästi professionaalselt ja on hästi konkreetsed. See mulle tegelikult väga meeldib."

Martin Mileikot näeb ilmakaardi ees juba pärast jaanipäeva.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: