Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saage tuttavaks: ETV uus ilmateadustaja Henri Laumets

Henri Laumets harjutas ilmateadustajaametit.
Henri Laumets harjutas ilmateadustajaametit. Autor/allikas: ERR

Pärast jaanipäeva astub ETV ekraanile kaks uut ilmateadustajat. Menu käis tihedat proovipäeva vaatamas.

Henri Laumets on lõpetanud Eesti Lennuakadeemia, kus ta õppis mitme semestri vältel ka  meteoroloogiat. Praegu teenib ta igapäevast leiba lennudispetšerina.

Ilmateadustajaks "Terevisiooni" abil

Ilmateadustaja konkursi avastas Henri "Terevisiooni" vahendusel. "Seal räägiti, et otsitakse uut ilmateadustajat. See oli ikka nädalaid enne tähtaja lõppu. Mina saatsin oma avalduse võib-olla 15 minutit enne viimase päeva südaööd. Kartsin, et saatsin võib-olla liiga viimasel minutil, et see ei läinud äkki läbi." Kandidatuur läks siiski läbi ja peagi kutsuti ta vestlusvooru.

Pingeks valmis

"Vestlusvoorus pandi suurt rõhku sellele, kuidas ma olen valmis pingelistes olukordades toime tulema," rääkis Henri. Kuna lennudispetšeri töö on pingeline, on ta enda sõnul katsumusteks valmis. Henri kinnitas, et ta ongi selline inimene, kes armastab väljakutseid. "Ma olen ka enne läbinud hulljulgeid asju. Asusin ka Öölaulupeo õhtujuhiks täiesti üks päev enne selle toimumist. Nüüd olen viis aastat järjest seda seal teinud."

Ilmateadustaja konkursi ajal tuli läbida ka praktiliste ülesannete voor. Tuli koostada hommikune ja õhtune ilmateade ja see siis ka ette kanda. "Ega me suurt tagasisidet esialgu ei saanud. Mõtlesin siis, et ehk läks nii halvasti."

Henri on ka valmis selleks, et paratamatult võivad televaatajad hakata teda võrdlema Kristo Eliasega. "Kristo jätab maha väga kõrge lati. Sellest latist üle ei anna hüpata, aga mida lähemale ma sellele latile pürgin, seda rahulolevam ma peaksin olema. Kristo on teinud väga head tööd."

Ilmakaart on väljakutse

Suuremaks väljakutseks peab Henri seda, et ilmateadustaja peab olema tõeliselt multifunktsionaalne. "Raske on see, et peab seda teksti kaardil näitamisega samal ajal rääkima. Ja kui kaardi peal näitad, siis peab see tekst peas olema. See ei ole küll sõna-sõnalt peas, aga ei saa ka mööda jutustada, mis seal kaardi peal on."

"Terevisiooni" varajast kellaaega Henri ei pelga. "Kuna mul on ka teisel tööl öövahetusi, siis mul ei ole sellist kindlalt kujunenud unerežiimi. Küll aga pelgan ma seda, et hommikul juhtub midagi ja ma ei jõua tööle."

Jälgib hoolega ilmateadet

Ilmateadet jälgib Henri nüüd erilise hoolega. Selleks, et panna kõrva taha nippe ja juhiseid edasiseks tööks. "Mul on kõik "Aktuaalsed kaamerad" ja "Terevisioonid" pandud lindistama, et kui ühel hetkel kodus olen, siis vaatan need uudised üle." Erilise tähelepanuga jälgib Henri praeguste ilmateadustajate hääletooni ja kehakeelt. "Vaatan ka välismaist ilmateadet, sealt võib ka ideid saada."

Lootis uut ametit varjata

Ilmateadustaja kohale kandideerimist Henri suurele ringile ei kuulutanud. "Ainult paar lähemat sõpra teadsid. Ma lootsin, et keegi ei pane seda pressiteadet ka tähele." Ometi läks teisiti ja uudis uuest ametist levis kiiresti.

"Mul oli vahepeal pikalt puhkus. Täna käisin oma teisest töökohast ka läbi ja siis kohe hakati, et "oi, ilmapoiss on kohal". Sellega tuleb lihtsalt harjuda," arvab Henri. "Ilmapoisi" tiitel teda ei häiri, kuid siiski eelistab ta sellele ametlikku vormi "ilmateadustaja".

Naudib vaba aega

Vaba aega armastab Henri veeta sportides. "Pikamaajooks on väga hea asi ja ujumine. Lähen nüüd maikuus Riiga maratoni jooksma." Lisaks on tal veel üks hobi, mis uue ametiga küll kitsamad piirid saab. "Mulle väga meeldib ka spontaanseid reise teha. Ma olen läinud reisile mitmeid kordi nii, et ma ostan eelmisel õhtul lennupiletid ja põrutan kuhugi teisele mandrile. Sellega on mu pere juba harjunud." Kuigi uus töö üleöö reisile põrutamist ei võimalda, ei lase Henri end morjendada. Leidub Eestiski paiku, kuhu puhkama minna.

Henri sõnul oli ilmateadustajaks kandideerimine võimalus, mis tuleb ette vaid kord elus. Esimest korda saab teda ilmakaardi ees näha pärast jaanipäeva.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: