Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Raamatukogubuss Katariina Jee tervendab raamatutega inimesi

Juba viiendat aastat sõidutab Tallinnas raamatuid buss Katariina Jee, viies ilukirjandust inimesteni, kellele selle hankimine on raskendatud.

"Tere tulemast Eesti ainukesse raamatukogubussi," hõikas kõigile saates "Kirjandusministeerium" Katariina Jee raamatukoguhoidja Annika Redi. Bussiraamatukogu nimi tulevat August Gailiti romaanist "Toomas Nipernaadi". 

"Seal oli selline tegelane nagu Katariina Jee, kes laenutas välja oma lotjasid. Ja meie oleme ka nagu Katariina Jee, kes laenutab välja raamatuid inimestele," tutvustas Redi bussi nimesaamislugu.

Katariina Jees on raamatukogu väikesest suurusest hoolimata raamatutele isegi eraldi osakonnad. "Lasteosa on tagapool ja täiskasvanute osa eespool," selgitas teoste jagunemist Redi. Eestikeelne  ja venekeelne kirjandus asuvad samuti üks ühes ja teine teises nurgas.

Katariina Jees on olemas ka otsinguarvuti, kust lapsed saavad lugeda raamatukogu uudiseid ning lugejad kasutada e-andmebaasi ESTER. "Kui klient oskab seda kasutada, siis ta saab järele vaadata, kas tema soovitud raamatut meie bussis leidub ja kus täpsemalt," rääkis Redi bussi lugejasõbralikust süsteemist.

Katariina Jee on inimesi teenindanud aastast 2008. Buss on seega pea viis aastat sõitnud iga nädal neli päeva 26 peatusega marsruudil. Katariina Jee käib eelkõige piirkondades, kus raamatukogusid on vähe või pole üldse. Igas peatuses seisab buss pool tundi. Ning tundub, et see pool tundi on raamatuhuvilistele vägagi vajalik.

Danii on üks lugejatest, kes käib iga neljapäev Katariina Jees. "Kui algab trenn, siis ei jõua kuhugile mujale minna ja siia on kõige lihtsam tulla," oli poiss bussiraamatukogu teenusega rahul. "Laenutan alati seiklusjutte, sest mulle meeldib väga lugeda," oli Danii iganädalase külastamise põhjuseks.

"Minu arvates on see buss väga vajalik, sest inimesele, kes ei liigu autoga, on väga mugav kui raamatukogu tuleb kodurajooni kohale" kiitis ideed üks püsilugeja Piritalt, kes käivat Katariina Jees peamiselt lastele raamatuid laenutamas.

Igapäevastel sõitudel on Katariina Jees tulnud seejuures ette ka lõbusaid juhtumisi. "Üks inimene tuli bussi ja ta oli karkudega. Ta oli nii õnnelik, et sai lõpuks raamatu, mida soovis, et unustas kargud bussi," rääkis Redi meeleoluka loo ning lisas: "Selline imeline tervenemine toimus."

Katariina Jee raamatukoguhoidja ei kujutaks parimalt veedetud viite aastat ette. "Mulle kohutavalt meeldib see töö, sest see on unikaalne ja ainuke Eestis. Super, ma olen väga rahul," kiitis ta oma ametit.

Toimetaja: Kärt Kelder

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: