Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ETV uued ilmateadustajad on selgunud (Lisatud fotod)

{{1367224440000 | amCalendar}}
Kristo Elias astub ilmateadustajana viimast korda eetrisse 21. juunil.
Kristo Elias astub ilmateadustajana viimast korda eetrisse 21. juunil. Autor/allikas: ERR

Pärast jaanipäeva hakkavad ETV ekraanil ilma teadustama kaks uut inimest - Henri Laumets ja Martin Mileiko.

Konkurss ilmateadustajate leidmiseks sai alguse märtsis. Ühtekokku laekus sinna 151 sooviavaldust.

Kõikide soovijate seast valis komisjon välja mõnikümmend kandidaati, kes kutsuti ka vestlusvooru. Vestluste käigus uuriti, miks üldse ilmateadustaja ametikohale kandideeritakse ning missugused on inimese varasemad kokkupuuted meteoroloogia ja ilmateadusega. "Selliseid sealt ei tule, kes ei teaks, mis on tsüklonid ja antitsüklonid," rääkis ETV uudistetoimetuse pearežissöör Rait-Roland Veskemaa Menule.

Määrav oli kaameraproov

Pärast vestlusvoore tehti järelejäänud kandidaatidele ka kaameraproov. "Seal siis saime üle vaadata, kuidas inimene läbi kaamera välja näeb ja kuidas ta üldiselt eetrisse sobiks," rääkis Veskemaa. Kaameraproovis tuli kandidaatidel läbida põhjalik õppus. "Nad pidid kodus ilmateate koostama ja selle stuudios siis ette kandma. Lisaks proovisime ka pingetaluvust. Näiteks tegime läbi sellise situatsiooni, et saate ajal tuleb teade loodusõnnetusest." Just kiiret reageerimisvõimet ja pingetaluvust peabki Veskemaa ilmateadustaja ametikohal oluliseks. "See on siiski otse-eeter ja seal tuleb niisugusteks asjadeks valmis olla".

Henri Laumets (Foto: erakogu)

Martin Mileiko (Foto: Piret Pakler)

Laumetsa ja Mileiko puhul sai määravaks kiire õppimisvõime. "Nende puhul oli näha, et nad arenesid juba selle lühikese prooviperioodi jooksul," ütles Veskemaa.

Henri Laumets töötab lennudispetšerina, ta on lõpetanud Eesti Lennuakadeemia, kus on muu hulgas õppinud mitme semestri vältel meteoroloogiat.

Martin Mileiko on lõpetanud Tartu Ülikooli füüsika erialal, mille juurde kuulus atmosfäärifüüsika algkursus. Praegu töötab ta kaheksandat aastat Profimeedia disainerina.

Kaks kuud koolitust

Kahe kuu jooksul läbivad tulevased ilmateadustajad eetri- ja häälekoolituse, mida viivad läbi Rait-Roland Veskemaa ja Monika Tamla. Seejuures tuleb ilmateadustajatel olla valmis kõikvõimalikeks viperusteks, mis otsesaate ajal ette võivad tulla.

Kristo Elias on ilmateadustajana viimast korda eetris jaanipäeval. Pärast seda näeb ekraanil juba kaht uut ilmateadustajat.

Henri Laumets ja Martin Mileiko hakkavad ilma teadustama nii "Aktuaalses kaameras" kui ka "Terevisioonis".

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: