Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kui mesilased surevad välja, jääb inimestel elada neli aastat

Kinodesse on jõudnud šokeeriv dokumentaalfilm "Rohkem kui mesi", mille motoks on kuulsa Albert Einsteini sõnad: "Kui mesilased surevad kunagi välja, jääb inimestel elada vaid neli aastat."

"Inimestele peab teadvustama, et see on väga tõsine probleem" rääkis staažikas mesinik Lembit Kaasik saates "Ringvaade". Ta lisas, et kui mesilased surevad, siis heidavad hinge ka kõik ülejäänud tolmeldavad putukad.

Tolmeldamine on vajalik, et inimesed saaksid toidu lauale. "Kui ei ole tolmeldamist, siis ei tule ka saaki," tõdes mesinik Aivi Kaasik. Naine selgitas, et tänu mesilastele saavad näiteks marju ja puuvilju.

Mis siis juhtub, kui mesilasi on liiga vähe või pole üldse? "Siis tuleks hakata ise tolmeldama," ütles proua Kaasik. Isetolmendamist praktiseerivat juba USA ja Hiina. Lembit Kaasiku sõnul poleks see aga Eestis võimalik, kuna siin ei leidu isetolmendamiseks piisavalt tööjõudu.

Ühena võimalustest oleks tulevikuks aretada välja ka uusi mesilassorte, mis oleksid haigustele vastupidavamad. Kuigi see on Lembit Kaasiku sõnul kallis, leiab ta aretuse vajaliku olevat. "Selles suunas peab liikuma, sest muidu pole mesindus jätkusuutlik," ütles ta.

Toimetaja: Kärt Kelder

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: