X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Juubilar Tõnu Trubetsky: Vennaskonna hiilgeaeg on just praegu

Tõnu Trubetsky
Tõnu Trubetsky Autor/allikas: PM/Scanpix

Punkmuusik Tõnu Trubetsky tähistab täna 50. sünnipäeva. Menu helistas Tõnule ja uuris, missugused punktuuled puhuvad kodumaisel muusikamaastikul praegu ning kuidas muusik ise aastakümnetele tagasi vaatab.

Juubilar Tõnu Trubetsky on kindel - punk on alati olnud üks nišivärk ning sellele on ikka leidunud nii tulihingelisi pooldajaid kui ka riukalikke vastaseid. Tõnu ise on punkmaastikku kündnud juba aastakümneid ning tunneb end kui kala vees.

Vennaskonna A ja O

Suuremale kuulajaskonnale seostub Tõnu nimega hoobilt Vennaskond. Tõsi, see ongi tema visiitkaart. See on bänd, mis pakub naudingut nii tegijaile endile kui ka kuulajatele. Selleks, et värske püsida, on bänd ajas ka muutunud. Ligi kolme aastakümne jooksul on seal musitseerinud pea 50 inimest. Mõned neist on läinud, teised on jäänud.

Tõnu on üks neist, kes pole Vennaskonnale truudust murdnud, nii juba ligi veerandsada aastat. "Vennaskond on olnud alati punkbänd ja nende aastakümnete jooksul on meil välja kujunenud täiesti oma stiil. See on justkui kooslus ja segu erinevatest stiilidest, mis sulab Vennaskonnas üheks."

Populaarsuse tipul

Aastakümnete taha vaadates on Vennaskonnal kirju minevik. Esinetud on nii Eestis kui ka välismaal, repertuaar on lai ja mitmekülgne. Kuulajaid on Vennaskonnale alati jätkunud, kuid praegu on kontserte anda suisa eriline tunne.

"Mulle tundub, et Vennaskonna hiilgeaeg on praegu. Meie kontsertide tihedus on suurem kui kunagi varem," räägib Tõnu. Põhjust ei tule kaugelt otsida. Eks pühendunud muusikud ja rikkalik repertuaar ole see, mis rahva ikka ja jälle lava juurde meelitab. Soe vastuvõtt innustab ka muusikuid ikka ja jälle ning üha sagedamini lavale astuma.

Rikkalik muusikavaramu

Kui vaadata Vennaskonna repertuaari, leiab sealt rohkesti nii kodumaist loomingut kui ka laenatud meloodiaid. Suur hulk varamust on aga bändiliikmete enda loodud. " Üks selline on näiteks "Insener Garini hüperboloid", mis sündis raamatu ainetel," meenutab Tõnu. "Olin kunagi lugenud Aleksei Tolstoi samanimelist romaani ja see jättis mulle sügava mulje. Tegin siis teksti ja Allan Vainola lõi viisi." Vennaskond armastabki sügava sisuga laule, mis pakuvad kuulajale ka mõtlemisainest.

Rahva kõrvus helisevad lisaks "Insener Garinile" mitmed teisedki laulud, alustades "Õhtutega Moskva lähistel" ja lõpetades "Pille-Riiniga". Kui uurida Tõnult endalt, missugused Vennaskonna lood on talle südamelähedased, ei lase ta kaua oodata. "Kindlasti "Humanoid" ja "Laul kaugest kodumaast". Seal on selline sõnum mis läheb mulle endale väga korda."

Tõnu on suurele osale Vennaskonna lauludest tekstid ise loonud. Küll aga ei ole see edevusest tingitud. Nii saab lihtsalt kiiremini. Saab ka välja öelda selle, mis parajasti südamel. Laulda eelistab ta sageli aga hoopis teiste loomingut. "Vahel on ikkagi kergem laulda teiste loomingut. See annab interpreteerimisrõõmu ja pakub palju rohkem avastamist."

Rahulik juubel

Kuigi 50 aastat pole just lühike aeg, ei lase Tõnu end numbrist häirida. "Ma ise ei tähtsusta seda." Suurt pidugi pole oodata. "Ma peaaegu ei peagi seda. Võib-olla tuleb keegi külla, aga midagi suurt küll ette ei võta," räägib Tõnu.

Üks on aga kindel. Punk pole tema hingest kuhugi kadunud. See pigem paisub ja kogub tuure. Kaugemat tulevikku Tõnu ennustada ei taha, sest nii ei saa milleski kindel olla. Üht ta siiski usub - Vennaskond ei kao kuhugi, vähemalt lähemal ajal.

Mine tea, ehk kuuleme Tõnu musitseerimist ka Vennaskonna 50. juubelil. Seda näitab aeg.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: