Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Helsingis esitletakse raamatut 20. sajandi alguse Eesti kultuurieliidist

Seppo Zetterberg
Seppo Zetterberg Autor/allikas: Postimees/Scanpix

11. aprillil toimub Eesti saatkonnas Helsingis Soome ajaloolase ja tunnustatud Eesti ajaloo uurija Seppo Zetterbergi uue teose „Kulttuuria ja kumouspuuhia“ esitlus.

Raamat räägib 20. sajandi algul Helsingis tegutsenud eestlastest, kellest nii mõnigi kuulus hiljem iseseisva Eesti kultuurieliiti ja poliitilisse juhtkonda, teatas välisministeerium.

Helsingis õppisid Oskar Kallas, kellest sai Eesti esimene saadik Soomes, hilisem kirjanik; Soome ühiskonnategelane Hella Murrik (Wuolijoki) ning tulevane luuletaja Gustav Suits. Helsingis tegutsesid periooditi ka kirjanik Friedebert Tuglas, ajakirjanik ja kirjanik Eduard Vilde, tulevased Eesti riigipead Otto Strandman, Konstantin Päts ja Jaan Teemant, Eesti sotsiaaldemokraatia rajaja Mihkel Martna, viiuldaja Eduard Sõrmus ja maalikunstnik Konrad Mägi. Raamat annab huvitava pildi Helsingi eestlaskonna tegevusest ja erinevatest arenguetappidest 20. sajandi algul.

Seppo Zetterberg on ajaloolane, Jyväskylä ülikooli üldajaloo emeriitprofessor, Soome Akadeemia liige. Aastatel 1994–1996 oli ta Soome Instituudi juhataja Eestis. Seppo Zetterbergi 2007. aastal ilmunud „Viron histooria“ on koguteos Eesti ajaloost alates jääajast kuni tänapäevani. Soome ajaloosõprade liit valis teose aasta ajalooraamatuks ning see kandideeris ka Soome tunnustatuimale teabekirjanduse auhinnale Tieto-Finlandia. Eesti keeles ilmus teos 2009. aasta novembris.

Seppo Zetterbergi uus teos „Kulttuuria ja kumouspuuhia“ ilmub käesoleva aasta lõpul kirjastuse Tänapäev väljaandel ka eesti keeles.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: