Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestlastel on oma tartanimustriga kilt

Täna hommikul olid "Terevisioonil" külas Eike Urke ja Seido Tšeponis, kes tutvustasid spetsiaalselt Eesti jaoks tehtud mustriga kilti.

"Tartan on eri värvi kangakiudude põimisel tekkinud ruudud, millest omakorda moodustub teatud vahemaade tagant muster. Tartani kandmisega tahetakse midagi öelda, kas on klannide tartanid, piirkondade tartanid, organisatsioonide tartanid ja selle kandmisega tähistatakse ühtekuuluvust," räägib Eesti Šoti Kultuuriseltsi üks looja ja eestvedaja Eike Urke.

2005. aastal tegi Šotimaa suurima kahjuritõrjefirma juht Iain Lawson eestlastele unikaalse kingituse - eesti rahvusliku tartanimustri. Eesti tartanil on meie rahvusvärvid: sinine, must ja valge ning Šotimaa kuninglikult lõvilipult laenatud punane ja kuldne.

"Šotlased tahtsid teha meile ühe ilusa ja originaalse kingituse ja 2005. aastal anti meile üle selline tore kingitus nagu eesti rahvuslik tartanimuster. See on meie enda jaoks loodud, registreeritud Šotimaal ja selle värvikombinatsiooni juures on silmas peetud meie lipuvärve ja nad panid siia natukene juurde enda kuninglikult lipult - punase ja kuldse tooni," näitab Eesti Šoti Kultuuriseltsi liige Seido Tšeponis enda seljas olevat eesti rahvusliku tartanmustriga seelikut.

6. aprillil tähistatakse tartanipäeva, tähistamaks seda, kuidas šotlased on oma väljarändega avaldanud mõju erinevates riikides.

Toimetaja: Madis Laur

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: