Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jurist: Evelin Ilvese kleit ei ole plagiaat

Evelin Ilvese kleit
Evelin Ilvese kleit Autor/allikas: ERR

Saates "Jüri Üdi klubi" arutleti teemal, kust jookseb piir koopia ja originaalloomingu vahel ning jõuti hiljutise juhtumini, kui disainer Xenia Joosti süüdistati selles, et ta on presidendiproua kleidi maha viksinud Christian Diori 2009. aasta pulmakleidi pealt.

Jurist ja EKA intellektuaalomandi lektor Toomas Seppel on seda teemat käsitlenud Eesti Kunstiakadeemia üliõpilastega ja koos jõuti ühisele arusaamisele, et Evelin Ilvese kleidi puhul on tegemist siiski originaalloominguga.

"Kui nüüd moeeriala inimene seda vaatab, siis tema jaoks on esimene küsimus, et kus on tegemist siis kopeerimisega. Tegelikult on tegemist siin ideedega, et on kleit, mille kandev loominguline idee on selles, et tal on sisevooder, mis on kaunistatud teatud mustriga. Kui hoolega vaadata, siis mustrid ei kattu. Küll aga sarnane värvitoon, see sisevoodrikasutus ja lõige on sarnased."

"Ideed on vabad ja täna võivad kõik soovijad teha kollektsiooni, kus on sisevooder teistsuguse kangaga. Kui vaadata kleidi lõiget tervikuna, siis lõiked on erinevad. Kui teha pinnalaotus ja panna need võrdluseks kleidid kõrvuti, siis ma arvan, et iga moeeriala asjatundja jaoks on selge, et need ei ole identsed tooted. Tegemist on eriala inimeste seisukohaga. Väga tähtis on see, et vorm erineb ja kui vorm erineb, siis nagu muusikagi puhul, on tegemist uue teosega," rõhutas Seppel.

Eesti Disainerite Liidu esinaine Ilona Gurjanova on seda meelt, et praegused seadused ei kaitse piisavalt disainerite õigusi ja on ajale jalgu jäänud. "Need seadused loodigi peale teist maailmasõda, kus oli puudus uute toodete järgi ja kas tahtlikult või sellest ajast lähtuvalt olid need seadused natukene hõredad, et saada turule uusi tooteid."

Toimetaja: Madis Laur

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: