"Ringvaade" reastas hammaste tervisega seotud müüdid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Praegu on käimas suutervise nädal
Praegu on käimas suutervise nädal Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Praegu on käimas suutervise nädal ja Eesti hambaarstide liidu president Piret Väli ütles, et suutervisest räägitakse liiga vähe.

"Ringvaade" uuris, millised on peamised müüdid, mis on seotud hammaste tervisega.

Müüt nr 1 - hambapastat ei ole vaja, piisab harjaga nühkimisest. VALE ja ÕIGE

"Hambapasta on abivahend, et mikroobide kooslust pärssida ja, et seda oleks parem eemaldada, sest harjased igale poole ei ulatu," selgitas Väli, kuid lisas, et hambapastat ei pea ilmtingimata kasutama. "Kõige olulisem on, et me saame hammaste pealt kätte katu," selgitas ta.

Müüt nr 2 - rasedus ja imetamine mõjuvad hammastele laastavalt. VALE

"Tänapäevased uuringud on näidanud, et rasedus ja imetamine otseselt ei lõhu hambaid," selgitas Väli, miks see müüt vale on. Pigem on probleemiks see, et raseduse ajal igemed tursuvad ja hambaid on raskem puhastada. "Imetamise ajal on täheldatud, et emal ei ole aega, ta tegeleb titaga ja näksib pidevalt," ütles Väli ning lisas, et värsked emad peavad hammaste eest eriliselt hoolt kandma.

Müüt nr 3 - kui hambakivi eemaldama, hakkavad hambad liikuma. VALE

"Äravõtmine ei põhjusta hammaste liikumist, vaid see, kui sul on hambakivi, mis tekitab kroonilise põletiku, selle tagajärjel hammaste kinnituskude laguneb ja hambad hakkavad liikuma," ütles Väli. Ta lisas, et hambakivi ärahoidmiseks tuleb hambaid puhastada.

Müüt nr 4 - plommid kestavad elu lõpuni. VALE

"Sõltub väga palju sellest, kui kaugele on hambaauk arenenud," selgitas Väli, kelle sõnul ei saa väita, et plommid kestavad igavesti. "Me ei saa kunagi öelda, et see on eluaegne," ütles ta.

Müüt nr 5 - Röntgen on hammastele kahjulik. VALE

"Röntgen ei ole niivõrd ohtlik, et seda ei peaks tegema," kinnitas Väli. Tema sõnul on röntgeni kiirgusdoos niivõrd väike, et see ei mõju hammastele kahjulikult. "Ilma röntgenita ortodontilist ravi teha ei saa."

Müüt nr 6 - Katkised hambad tuleb välja tõmmata ja lasta proteesid asemele panna. VALE

"Kui hamba olukord on lootusetu, siis ta tuleb välja tõmmata ja panna midagi muud asemele," ütles Väli, kelle sõnul on siiski vale väita, et kõik katkised hambad tuleb koheselt proteesidega asendada. "Pole võimalik leida paremat kudet kui meie omaenda hambad," selgitas ta.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: