Taastatud Notre Dame'i katedraalis saab uue kodu Estonia klaver
2019. aasta 15. aprillil põlema süttinud Notre Dame'i katedraal taasavatakse 8. detsembril. Novembris asub Pariisi poole teele Estonia klaver, mis saab taastatud katedraalis alalise kodu.
Estonia klaverivabriku juhataja Indrek Laul sõnas "Ringvaate" stuudios, et kui põles Notre-Dame katedraal, siis tema jaoks põles Euroopa kultuur. "Hakkasin mõtlema, et mida teha saaks, kuidas aidata. Tänaseks on suure katedraali taastamisesse panustanud 150 riiki, 863 miljonit eurot ja meie poolt läheb kunst, muusika ja meie klaver," selgitas Laul.
"Taasavamine saab olema võimas. Taastatakse ka orel, kus on üle 8000 vile. See on üks maailma suurimaid oreleid. Kui meie väikerahvana oleksime rahaliselt panustanud, siis see oleks kena küll, aga oleks suures potis kuhugi ära kadunud. Aga muusikainstrumendina hakkab Jumalaema kirikus helisema meie laulupeotraditsiooni ja laulev ning ilus eesti keel," lisas ta.
Mõtet saata Estonia klaver Pariisi Jumalaema kirikusse esitles Laul peapiiskop Urmas Viilmale. "Tema ütles mulle, et räägime sellest katoliiklaste piiskopi Philippe Jourdaniga. See oli juba aastaid tagasi. Siis läks mingi aeg mööda ja selle aasta alguses kuulsime, et juba hakkavad katedraalis asjad valmis saama. Teatavasti ei saa katedraali restaureerimise käigus klaverit kuhugi pannagi. Kuhugi maani peab asi olema jõudnud, sest pill vajab hooldust ja sooja," selgitas Laul.
"Arutasime siis teemat Jourdaniga ja ta võttis asja enda teha. Läks mööda mitu kuud ja siis tuli vastus Notre Dame'i koori peadirigendilt, et nad oleksid ülitänulikud ja üliõnnelikud, kui klaveri saavad," rõõmustas Laul.
Kas klaveripakkujate vahel oli ka konkurentsi, Laul ei tea, aga sõnas, et talle jäi mulje, et taasavatud katedraalis rohkem pille ei olegi. "Samas ju teame, et koorile on väga vaja klaverit. Kuidas sa muidu harjutad. Suured teosed on vaja ette kanda ja nendel oli klaverit vaja. Sellepärast tegin ka otsuse mitte pakkuda kõige suuremat kontsertklaverit, vaid mudelit 210, mis on piisavalt suur ja mille peal saab isegi plaadistada, aga teda saab ka saalist saali tõsta. Ta on väheke mobiilsem kui kõige suurem klaver," rääkis Laul.
Pill ise on praegu veel valmimisel. Kui kõik komponendid on koos kulub klaveri valmistamisele kolm kuud. "Seal on veel teha ja novembris läheb klaver teele. Me tahame ka, et pill saaks varem valmis, sest teinekord vajavad keeled venimiseks aega ja siis on klaver kohapeal stabiilsem," lisas Laul.
Pariisi toimetab klaveri Estonia vabriku koostööpartner ja sponsor. Niisama klaverit kohale viia ei saa, vaid see tuleb ka kohapeal üles panna. "Tuleb leida inimesed, kes oskavad klaverit kastist lahti võtta, jalad alla panna, pedaal alla panna ja seda tuleb õieti teha."
Otse Estonia vabrikust ehk tootjalt ostes on sama klaveri hind 77 000 eurot. "Aga kuna me teeme seda annetusena ja otse vabrikust, siis see hind on soodsam," lisas Laul.
Klaveri Pariisi saabumisega on huvitav kokkulangevus Eesti katoliikliku kirikuga, mis saab 1. novembril saja aastaseks. "Siin on väga ilus sild ja ühendus. Klaver läheb läbi kiriku fondi, mis on luterlaste fond, kes annab selle üle ja esmaspäeval toimub vabrikus isegi klaveri sisseõnnistamine, kus klaver antakse katoliiklastele üle ja klaver läheb Eestist Prantsusmaale kui kingitus, millega tähistatakse ka Eesti katoliikliku kiriku 100. sünnipäeva. Siin on väga palju ühendavat ja ilusat," tõdes Laul.
Toimetaja: Neit-Eerik Nestor
Allikas: "Ringvaade"