Viljandis sündis nädalaga 17 Eesti muusika uudisteost
4.-10. augustini korraldas Eesti Muusikafond TÜ Viljandi kultuuriakadeemia ruumides suvekooli "Loomelabor", kus igal osalejal valmis Eesti heliloojate ning tippinterpreetide kaasabil nädala jooksul heliteos, mille interpreedid ka ette kandsid.
Selle aasta laagris oli 15 osalejat, kelle seas oli muusika- ja huvikoolide, gümnaasiumi- ja keskastme õpilasi, tudengeid ning ka juba õpingud lõpetanud heliloomingu huvilisi.
Kui varasematel aastatel on osalejad saanud kirjutada muusikat näiteks saksofonile, kontrabassile, või löökpillidele, siis sellel aastal sai luua teoseid vokaalile (metsoosopran Iris Oja), oboele või inglissarvele (Heli Ernits) ja klaverile (Farištamo Eller) ning loomingu juhendajateks olid nädala jooksul heliloojad Age Veeroos, Ardo Ran Varres ja Tauno Aints.
Laagri üks algatajaid, helilooja Tauno Aints selgitas, et tavaelus on natuke ebareaalne ning isegi mittesoovitatav kirjutada heliteost ühe nädalaga. "Aga selline formaat on vajalik, sest siis on kõik helilooja jaoks olulised etapid (idee, selle realiseerimine ja teostus) võimalik läbida," märkis ta. "Osalejatele on kõige suurem väljakutse siduda kokku oma eelnev kogemus teose võimaliku vormi ja koosseisuga. Võimalus teha koostööd heliloojate ja interpreetidega teeb igale alustajale au."
Metsoosopran Iris Oja, kes osales interpreedina laagris esimest korda, ütles, et selline loominguliselt väga intensiivne keskkond on väga viljakas. Ta lisas, et kuigi valminud lood on väga erinevad, siis üldine keskmine tase esitab interpreetidele heas mõttes väljakutseid. "Kõik lood on tõesti kõnekad ning huvitavad. On näha, et kõik kirjutavad südamest oma lugu ega kopeeri mõnda suurt heliloojat," selgitas ta.
Oja lisas, et selle laagri suur tugevus on hea õhkkond, mille loob korraldaja Marge Raun oma isiksuse, suhtumise, armastuse ja soojusega. "Mulle tundub, et mitte keegi ei ole kuidagi survestatud. Kõik sünnib läbi vabaduse."
Üksteist aastat tagasi alguse saanud laagri üks Viljandipoolseid tugisambaid oli hiljaaegu meie seast lahkunud Tonio Tamra. Nii laagri korraldaja Marge Raun kui helilooja Tauno Aints kinnitasid, et Tonio Tamra loodud tingimused ja lahke vastuvõtt on põhjuseks, miks see laager üldse Viljandis toimub.
Kõik sellel aastal loodud teosed tulid ettekandele ka laagri lõppkontserdil, mis toimus 10. augustil kell 16 TÜ Viljandi kultuuriakadeemia muusikamaja kammersaalis.
Lõppkontserdil kõlanud teosed:
Kadri Allikmäe (s. 1981) "Kõik algas ilusasti, aga..." (metsosopran, oboe, klaver ja elektrikitarr)
Laura Lehto (s. 1998) "Tuleb tõsiste taevaste aeg" (metsosopran, klaver, kannel ja oboe)
Mariann Raun (s. 2001) "Helletused" (hääl, inglissarv, kannel, elektroonika)
Katrin Rekor (s. 1985) "Cyklokapron" (kahele naishäälele ja inglissarvele)
Emilie Ruus (s. 2007) "Igatsen" (häälele/metsosopran)
Emilie Ruus "Labor" (klaver)
Rocco Liiva (s. 2006) "Torm" (akusmaatiline heliteos)
Rocco Liiva "Ma leidsin end vahtrapuu lehelt" (klaver ja oboe)
Leelo Treumann (s. 2008) "Sügavustesse sukeldudes" (oboe ja klaver)
Artis Hendrik Roosalu (s. 2007) "Jalutuskäik Viljandis" (klaver ja oboe)
Mia Marleen Kaabel (s. 2005) "Maria" (metsosopran, oboe ja klaver)
Selina Feklina (s. 2006) "Я слышу голос поднебесный" (hääl ja klaver)
Erik Rauk (s. 2003) "Sin bit minem ömetem" ("Sa oled mu lootus") (oboe, metsosopran, klaver)
Carola Mosca (s. 2007) "Portree" (hääl, oboe, klaver)
Sander Pototski (s. 2005) "Jawohl" (hääl ja klaver)
Auris Roosalu (s. 2008) "Kõrvetus" (hääl, oboe, klaver)
Gerda Tiisel (s. 2006) "Haha, bare klovner :)" (metsosopran, oboe, klaver)
Toimetaja: Neit-Eerik Nestor