X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Vana aja eesti keel: lumemoos, kõmaõpetus, kõlberüüste ja naumakauplus

Foto: ERR

Monika Undo tutvustas "Ringvaates" ununenud eestikeelseid sõnu, mis ta erinevatest sõnaraamatutest ja ajakirjadest kokku kogus. Ehk õnnestub mõni sõna taaselustada, loodab raamatu "Keele konksvingerdusi" autor.

"Konskvingerdus ehk käänuline tee on Tuglase sõna, kes armastas reisida ja käis Norras, kus teatavasti on käänulised teed ja seal on üks linn Kongsvinger, mille järgi ta selle sõna välja mõtles," selgitas raamatu "Keele konksvingerdusi" autor Monika Undo.

Raamat heidab pilgu eesti keele ununenud sõnade rikkasse maailma. 

Undo on sõnad kokku kogunud erinevatest sõnaraamatutest ja ajakirjadest. "Kirjandusmaailmast on uusi sõnu meile toonud Ridala, kes oli Johannes Aaviku sõber ja nii nad mõtlesid koos, mida eesti murretest võiks tuua, näiteks sõna ulgumeri. Aga kui me räägime eesti keelest, siis on ikkagi kaks suurmeest ja kaks suurt sõnaraamatut, Wiedemanni sõnaraamat ja Andrus Saareste "Eesti mõisteline sõnaraamat".

Teadaolevalt töötas Betti Alver läbi Saareste sõnaraamatu ja kirjutas sealt enda jaoks välja 1500 lehte sõnu, mida oma luules kasutada. "Ka Wiedemanni sõnaraamatust tegi ta väljanoppeid," ütles Undo. "19. sajandi sõnad on natuke kohmakad, siis ei olnud ka selliseid sõnavõistlusi nagu praegu toimub."

Mõned sõnanäited raamatust "Keele konksvingerdusi":

lumemoos - vahukoor
okkama - sokeerima
kargav hallikas – geiser
kõmaõpetus – akustika
kõlberüüste – korruptsioon
tähekatsuja – astronoom
võidus – kunst
võidlane – kunstnik
naum – puuvili
naumakauplus – puuviljakauplus
sabandama – liidete lisamine sõnadele

"Mulle hirmsasti meeldivad sõnad konskvingerdamine, lumemoos, vurtsvasser ehk limonaad ja ahing ehk kahvel," tõi Undo oma lemmiksõnad välja. "Kunagi ei tea, millal mõni sõna populaarseks võib saada. Võib olla õnnestub meil mõni sõna taaselustada."

Toimetaja: Annika Remmel

Allikas: "Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: