Personalijuht piiramatust puhkusest: töötajad kasutavad seda kohusetundlikult

Personalijuhid Eve Karo ja Annika Albert rääkisid Raadio 2 saates "Pulss", kuidas ettevõtted võiksid efektiivselt lühendatud töönädalat ja n-ö piiramatu puhkuse süsteemi rakendada.

"Ma ei tea, miks sellest vähem räägitakse," mõtiskles personalijuht Annika Albert neljapäevasest töönädalast, mis Scoros edukalt juba enam kui aasta vältel kasutusel on.

"Me teeme täna asju lihtsalt natukene teistmoodi, kui me varem tegime," põhjendas Albert. "Me proovime selle nelja päevaga olla sama efektiivsed, aga see ei tähenda seda, et me neli päeva veri ninast väljas rabeleksime."

Ettevõtte küsitlused kinnitavad, et töötajad on neljapäevase töönädalaga väga rahul. Formaat võeti Scoros kasutusele pärast pooleaastast ettevalmistusperioodi. "Ja meie ettevalmistusse olid kaasatud tiimiliikmed, see on teine nüanss, mida ma alati rõhutan."

Alberti teatel võideti palju aega just koosolekute mahtu vähendades. Nüüd toimuvad need ettevõttes kiiremini ja targemalt. "Paljud koosolekud on liikunud asünkroonsesse formaati."

"Lähenemine võiks muutuda inimesekesksemaks, et inimene saaks siinset elu rohkem nautida," rääkis Albert töötamisest üleüldiselt.

Tele2-s on aga aastast 2020 olnud kasutusel n-ö piiramatu puhkuse süsteem, mis tähendab, et töötajatel on lisapuhkuse võtmise võimalus vabalt valitud ajal. Karo sõnul mõtlesid nad algul ka neljapäevast töönädalat Tele2-s katsetada. "Miks meie Tele2-s seda kasutusele ei võtnud, on see, et meil on väga palju graafikuga töötajaid," nentis ta.

Karo sõnul väärtustavad nende töötajad kõige enam vaba aja olemasolu ning seetõttu loodigi piiramatu puhkus formaat. "Kõigepealt kinkisime asjade asemel töötajatele sünnipäevaks tasustatud vaba päeva," tutvustas ta. Edasi liiguti selleni, et hakati töötajatele pakkuma lisa puhkepäeva, juhul, kui riigipüha nädalavahetusele langes.

"Ja veel ka see, et puhkust ei pea võtma esmaspäevast pühapäevani, vaid puhkust saab võtta niimoodi, nagu sa ise seda soovid," jätkas ta, pärast mida jõutigi piiramatu puhkuse kontseptsioonini. "See ei ole nüüd selline puhkus, et ma tulen tööle ja siis võtan ennast kolmeks kuuks vabaks," kinnitas personalijuht. Puhkus peab olema kooskõlastatud kolleegidega, et kellelegi liialt suur töökoormus ei langeks. "Tegelikult inimesed kasutavad seda kohusetundlikult."

Karo lausus, et enamasti võtavad töötajad lisapuhkust umbes nädala kaupa, kuid on ka olnud juhtumeid, kus on saadetud mõni inimene pikemaks perioodiks puhkama.

Toimetaja: Maiken Tiits, intervjueeris Robin Juhkental

Allikas: "R2 Pulss"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: