Ida-Viru noored ehitasid Toila laululaval Goldbergi masinaid

Foto: Rene Kundla/ERR

Ida-Virumaal Toila laululaval ehitasid kooliõpilased reedel Goldbergi masinaid, mis võimaldas koolis saadud teadmisi praktikas järele proovida ja harjutada koostöö tegemist.

Goldbergi masin on riistapuu, kus lihtsa ülesande lahendamine tehakse keeruliseks erinevate doominoefektidega. Õpetajate sõnul on masina ideaalsest töölesaamisest olulisem see, kuidas lapsed oskavad etteantud vahendid omavahel siduda.

"See, mida nad kasutavad, kuidas nad kasutavad, kuidas nad selle tööle panevad, kuidas üks ahel muutub teiseks, kuidas energia üle antakse, on õppimisprotsessis kõige olulisem. Aga alati see tööle panek on kirss tordil," selgitas ürituse korraldaja, Narva gümnaasiumi õpetaja Riina Vaht.

"Nad mõtlevad kastist välja. Nad ei mõtle valemi järgi arvutada nagu matemaatikas või füüsikas, vaid nad leiutavad," ütles Iisaku gümnaasiumi õpetaja Anastassia Meinson.

Goldbergi masina ehitamisel pidas noorte sõnul paika vanasõna "Iga algus on raske".

"Alustada oli väga raske. Oli väga palju asju, mida oli vaja kuidagi kokku panna. Seepärast oli vaja mõtelda. Esiteks tegime plaani ja selle järgi oli juba palju lihtsam," selgitas Narva eesti gümnaasiumi õpilane Darja Bulavkina.

"Me mõtlesime umbes pool tundi, kuidas alustada, millised need mehhanismid tulevad. Liiga palju otsuseid oli vaja teha," ütles Kohtla-Järve gümnaasiumi õpilane Mario Polshin. Tema sõnul on meeskonnaga siiski hea töötada, kuid ühtsustunne on vaja üles leida.

Kokku ehitas Goldbergi masinat ligi 100 noort idavirulast.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: