Kalush Orchestra: kahjuks on Ukraina sõda nüüdseks tagaplaanile nihkunud

Kalush Orchestra
Kalush Orchestra Autor/allikas: Euroopa Komisjon/Raigo Pajula

Ansambel Kalush Orchestra esineb 9. mail, Euroopa päeval Tallinnas. Bändiliige Tymofii Muzychuk rääkis "Ringvaates", kui viljakas on olnud ansambli möödunud aasta pärast ülekaalukat Eurovisiooni võitu ning jagas ka, milliste tunnete ja mõtetega nad Tallinnas kontserdi annavad.

"Bändi luues ei osanud muidugi keegi midagi säärast oodata," kommenteeris Kalush Orchestra liige Tymofii Muzychuk bändi edulugu. Bänd ise on tegutsenud vaid kaks aastat.

"Kui me kokku tulime ja hakkasime muusikat looma, laule kirjutama, tuli selle protsessi käigus mõte, et tegelikult sobiks see laul Eurovisioonile, võiksime proovida," meenutas ta, miks nad otsustasid just looga "Stefania" eelmise aasta Eurovisioonilt osa võtta.

"Stefania" oli ühtlasi ka esimene Eurovisiooni võidulugu, kus räpiti. "Hiphop ja räpp on praegu maaimas üsna populaarsed," mõtiskles Muzychuk. "Meil on hea meel, et eurooplastele meeldis ukraina keeles kirjutatud lugu."

Muzychuki sõnul on olnud möödunud aasta väga viljakas. "Pärast Eurovisiooni võitu sõitsime tagasi Ukrainasse, olime seal vaid kaks nädalat, kui ma ei eksi, ja sõitsime kohe tuurile, mis kestis aaasta lõpuni," meenutas ta, lisades, et selle ajaga koguti kokku umbes 60 miljonit grivnat. "Pärast aastavahetust alustasime uut tuuri juba uute laulude ja kostüümidega."

Ka 9. mail, Euroopa päeval esitab ansambel Eestis oma värsket kava, mis on eraldi just selle sündmuse jaoks kokku pandud. "Osa laule on inglise, osa ukraina keeles," rääkis ta. "Uued lood, saab näha-kuulda rohkem pille."

"Kõigepealt oli lauluvõistluse rahvuslik eelvoor. Siis öeldi, et meie läheme, ja algas sõda," kirjeldas Muzychuk asjade kulgu enne Eurovisiooni. "Ja mõtted Eurovisioonist läksid kohe tagaplaanile," tõdes ta, et palju tähtsamad olid mõtted inimlikest väärtustest ja elust enesest. "Elasin siis Kiievis."

Muzychuki tõdes, et igal pool, kuhu nad ansambliga tuuritanud on, ollakse sõjast teadlikud. "Teatakse, et Ukrainas käib sõda, kuid kahjuks on see teema nüüdseks pisut tagaplaanile nihkunud, sellest ei räägita enam nii väga, selle kohta ei tule enam nii palju teavet," sõnas ta, lisades, et nad püüavad ansambliga ikkagi teemat taas aktuaalsemaks muuta. "Sõidame ringi, laulame ja räägime."

"Sõda euroopa südames on õudne ja peab kiiremas korras lõppema," ütles ta lõpetuseks.

Kalush Orchestra uued lood on inspireeritud nende esivanematest, suurtest muutustest nende elus ja ka mitmesugustest inimlikest väärtustest, mis on sõjaajal saanud inimeste jaoks kõige tähtsamaks.

Toimetaja: Maiken Tiits

Allikas: "Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: