Galerii: Rootsi kuningapaar Vabaduse väljakul
Teisipäeval saabus president Alar Karise kutsel Eestisse Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf koos kuninganna Silviaga.
Kuningapaar tervitas Vabaduse väljakul sinna kogunenud rahvast ja asetas pärja Vabadussõja võidusamba jalamile.
Tervitustseremoonial kõlas Rootsi ja Eesti hümn, üles oli rivistatud auvahtkond.
Rootsi kuningat ja kuningannat oli vabaduse väljakul vastu võtmas hulk Eesti inimesi, kes andsid edasi enda tervitused ja kinkisid kuningapaarile lilli.
"Ma ütlesin "Elagu sõprus Rootsi ja Eesti vahel". Ma olen juba aastaid, lapsepõlvest alates just Silviat eeskujuks võtnud oma tütardele, iseendale ja ma olen neid kogu aeg jälginud. Ma olen kursis nende pereeluga ja minu arvates paremat naist maailmas ei ole kui Silvia," rääkis Sirje.
"See on ju ainukordne võimalus näha kuningat ja lastele näidata. Ma arvan, et see oli väga hea idee," ütles Liina.
"See on ikka eriline sündmus ja tulime pisikese tüdruku pärast, temal on see esimene kuningas Eestis," ütles Ülle.
Edasi sõitsid presidendipaar ja külalised Kadriorgu, kus kuningapaar istutas Kadrioru parki tamme. 1929. aastal istutas Kadriorgu parki tamme Rootsi kuningas Gustav V ning 2018. aastal istutasid tamme kroonprintsess Victoria ja prints Daniel.
President Alar Karis ja Rootsi kuningas on mõlemad loodusteadlased, mis sai ka omavaheliseks jututeemaks.
"No ikka vahetasime sõna – eks me vahetasime pargi teemadel ja puude teemadel. Loodame, et see puu, mille kuningas istutas kuningannaga, jääb ilusasti kasvama. Ja see ei ole veel ju ainukene puu, mida ta Eestimaa pinnale istutab, nii et ühe puu istutamine on veel paari päeva pärast ees," rääkis Karis.
Teisipäeval kohtusid Nende Majesteedid Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf ja kuninganna Silvia riigikogu esimehe Lauri Hussari ja peaminister Kaja Kallasega.
Pärastlõunal toimus Niguliste kirikus Rootsi kuninga ja kuninganna auks muusikalise kingitusena pidulik kontsert. Kõlas Eduard Tubina, Arvo Pärdi, Erkki-Sven Tüüri, Tõnu Kõrvitsa, Cyrillus Kreegi ja teiste eesti heliloojate looming. Kontserdil astusid üles Hans Christian Aavik, Vox Clamantis, DuObsolute, ERSO kammerkoosseis, VHK keelpilliorkester ning dirigendid Jaan-Eik Tulve, Kaspar Mänd ja Rasmus Puur.
Niguliste muuseumis tutvusid Rootsi kuningas ja kuninganna koos president Karise ja Sirje Karisega näitusega "Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes", mis on Eesti Kunstimuuseumi ja Hälsinglandi muuseumi ühine uurimisprojekt ja keskendub kahele hiliskeskaegsele altariretaablile, Tallinna Kannatusaltarile ja Bollnäsi Püha Hõimkonna altariretaablile Rootsis.
Samuti külastasid Rootsi kuningas ja kuninganna koos Eesti presidendipaariga kommunismiohvrite memoriaali Maarjamäel ning süütasid seal mälestusküünlad. Visiidi esimese päeva õhtul annavad president Alar Karis ja Sirje Karis Rootsi kuningapaari auks riigiõhtusöögi Viimsi Artiumis.
Kolmapäev, 3.mai
Kolmapäeva hommikul avavad president Alar Karis ja Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf Kultuurikatlas Eesti-Rootsi ärifoorumi. Seal peavad kõned majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo ja Rootsi rahvusvahelise arengukoostöö ja väliskaubandusminister Johan Forssell. Rootsi kuningapaari saadab visiidil äridelegatsioon eesmärgiga tihendada Eesti ja Rootsi ärisidemeid.
Seejärel külastavad Rootsi kuningas ja kuninganna Gustav Adolfi gümnaasiumi, kus nad kohtuvad rootsi keele õppijatega. Pärast seda tutvub Rootsi kuningas küberjulgeoleku väljaõppekeskusega CR14 (Cyber Range), kus asuvad NATO ja Eesti küberharjutusväljad. Eesti välisminister Margus Tsahkna pakub Rootsi kuningale lõuna. Seejärel toimub kaitseministeeriumis Eesti kaitseministri Hanno Pevkuri ja Rootsi kaitseministri Pål Jonssoni eestvedamisel julgeolekupoliitika arutelu. Pärastlõunal asetab kuningapaar lilled parvlaev Estonia hukkunute mälestusmärgile "Katkenud liin".
Kuninganna Silvia ja presidendi abikaasa Sirje Karis külastavad Arvo Pärdi keskust ja SOS Lasteküla Keilas, kuna Sirje Karis on SOS Lasteküla patroon Eestis.
Neljapäev, 4.mai
Rootsi kuninga õuemarssal ja õuedaam saavad Eesti riigi kõrgeimad aumärgid
Neljapäeva hommikul sõidavad Rootsi kuningapaar ja Eesti president abikaasaga rongiga Tallinnast Tartusse. Kell 11.25 tervitab linnapea Urmas Klaas külalisi Tartu Raekoja platsil ning sinna on palutud ka kõik tartlased, kes soovivad kuningapaari tervitada.
Raekoja platsilt jalutavad külalised Tartu Ülikooli, kus neid tervitab kõnega rektor Toomas Asser. Ühiselt jalutatakse Gustav II Adolfi kuju juurde.
Rootsi kuningas külastab koos president Karisega veel Tartu Ülikooli Delta keskust, kus tutvustatakse võimalusi teadmispõhiseks ettevõtluseks. Samuti lähevad nad Eesti Maaülikooli, kus neid võtab vastu rektor Ülle Jaakma. Rootsi kuningas istutab tamme ka Maaülikooli dendroparki.
Kuninganna Silvia ja presidendi abikaasa Sirje Karis külastavad neljapäeval Tartu lähedal asuvat Eesti Agrenska Fondile kuuluvat Tammistu perekeskust. Kuninganna Silvia on Rootsi Ågrenska Perekeskuse patroon.
Visiidi lõpus teeb president Karis kuningapaarile ringkäigu Eesti Rahva Muuseumis ning samas toimub ka pidulik lahkumistseremoonia.
Rootsi kuningapaari riigivisiit kinnitab Eesti ja Rootsi lähedasi sõprussuhteid, seda enam, et see toimub aastal, kui möödub pool sajandit Rootsi kuninga Carl XVI Gustafi troonile asumisest. Riigivisiidi keskmes on julgeoleku- ja kaitsekoostöö tugevdamine, majandussidemete tihendamine, rohe- ja digipöörde võimalused ning koostöö hariduses, teaduses ja innovatsioonis.
Kuningapaari saadavad visiidil Rootsi valitsuse esindajatena välisminister Tobias Billström, kaitseminister Pål Jonsson ning rahvusvahelise arengukoostöö ja väliskaubandusminister Johan Forssell.
Reedel kell 20.30 on ETV eetris külaskäiku kokkuvõttev saade "Rootsi kuningas Karl XVI Gustav ja kuninganna Silvia visiit Eestisse".
Toimetaja: Kerttu Kaldoja, Merili Nael, Liisbeth Rats