Õigekirjagurmaani keelesäuts. Võrtsjärve-äärne

E-etteütluse eel jagab Õigekirjagurmaan Kert Kask soovitusi korrektseks kirjutamiseks ja keelesäutsude hulgas on ka üks vihje veaohtlikule keelendile või reeglile, mis kõlab teisipäevasel e-etteütlusel.

Tänane soovitus kõlab nii: "Võrtsjärve-äärne kirjutatakse sidekriipsuga."

Reegel ütleb, et kui -ne või -line lõpuga omadussõna ees on nimi, kirjutatakse see sidekriipsuga kokku, seejuures nime kirjutamisel säilib esisuurtäht. Ehk siis omadussõnad nagu suurune, äärne, kujuline ja nende ees olevad nimed kirjutatakse sidekriipsuga. Näiteks Võrtsjärve-äärne või Eesti-suurune.

See aga on nii ainult sel juhul, kui omadussõna ees on vaid üks nimi. Kui on kaks nime, näiteks Väike Emajõgi, siis tuleb kirjutada kõik sõnad ilma sidekriipsudeta ja lahku: Väikese Emajõe äärne. Samamoodi kehtib reegel ka isikunimede puhul, näiteks Aleksandri-sarnane ja Aleksander Suure sarnane.

Kui nimele järgnev omadussõna on käändes, kehtib reegel ikka samamoodi. Näiteks kui mainida Võrtsjärve-äärset, minna Võrtsjärve-äärsele või muutuda Võrtsjärve-äärseks, on nime ja omadussõna vahel ikka sidekriips. 


Head ettevalmistust ja toredat e-etteütlust!

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: