Aasta looma luulevõistlus tuleb taas

Karu.
Karu. Autor/allikas: Beth Bülow Larsen / Pixabay

Eesti Loodusmuuseum, MTÜ Aasta Loom ja Looduskalender.ee kutsuvad taas lapsi osalema aasta looma teemalisel luulevõistlusel, mille peategelane 2022. aastal karu.

Aasta loom 2022, pruunkaru (Ursus arctos) on Eesti suurim kiskjaline ning tal puuduvad looduslikud vaenlased. Pruunkaru on kõigesööja, kes toitub peamiselt taimeosadest ja seentest ning putukatest, kellest lemmikud on sipelgad. Väga armastab pruunkaru kaera ja mett, värskele lihale aga eelistab raibet.

Lastemaailmas on karu 20. sajandi algusest tuntud kaisuloomana, tegelane on mesikäpp ka Eesti rahvajuttudes.

"Luuletusi kirjutades on tore mõelda, et meil on karu järjepidevalt elanud, mitte nagu paljudes teistes Euroopa riikides. Näiteks Lätis ei elanud karu pea sada aastat ja alles viimasel ajal on mõmmikud Põhja-Läti taasasustanud," selgitas MTÜ Aasta loom esindaja Helen Arusoo.

"Lõunanaabritel on seetõttu metsaotiga seotud suured hirmud, kuna lätlased ei tunne enam karu. Meil on aga side säilinud ja katsume seda alal hoida -- kasvõi seeläbi, et oleme loomast teadlikud, ei karda ilmaasjata, tunneme õigeid fakte ja austame seeläbi oma laikäppa."

Kuigi konkursile on ennekõike oodatud erinevates luulevormides kirjutised, ei põlga korraldajad ära ka proosateoseid. Kõikidest saabunud töödest valivad nad välja parimad, ja mille autorid viivad aasta loomaga tutvuma RMK Elistvere loomaparki.

Looduskalender.ee meeskonna lemmikud kirjatükid avaldatakse Looduskalender.ee portaalis ning Eesti loodusmuuseumi kollektiivi lemmikud leiavad tee Loodusmuuseumi kodulehele ning sotsiaalmeediakanalitesse.

Võistlusel osalemiseks tuleb saata maksimaalselt 1000 tähemärgi pikkune teos märksõnaga "Luulevõistlus" hiljemalt 31. oktoobriks 2022 aadressile [email protected]. Võitjad selguvad 11. novembriks ning nendega võetakse ühendust.

Inspiratsiooni leiab Eesti terioloogia seltsi lehelt leiduvast liikide tundma õppimise teejuhist, aga ka aasta looma fotovõistluse "Karul kõned kavalad" pildiallkirjadest, kus inimesed jagavad mõtteid oma reaalsetest kohtumisest karuga. 

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: