Galerii: vaegnägijate juhtkoerad demonstreerisid nutikust ja koostöövalmidust

Juht- ja abikoerte kooli treener Veronika Malm tutvustas Ülemiste keskuses vaegnägijate neljakäpalisi abilisi. Juhtkoerad demonstreerisid oma sõbralikku iseloomu, nutikust ja koostöövalmidust.

Tähistamaks rahvusvahelist juhtkoerte päeva said huvilised Ülemistes koeraomanikega vestelda, uurida juhtkoerte elu kohta ja koeri paitada. "Täna oli inimestel võimalus koertega suhelda, kuid n-ö koera tööajal tasub inimestel meeles pidada, et koeri paitama ei rutataks, sest koera tähelepanu võib hajuda. Soovi või vajaduse korral tasub alati koeraomanikult eelnevalt luba küsida," rääkis Malm.

Malmi sõnul on aga koerad siiski enamat, kui vaid tööloomad, sest ühtlasi on koer vaegnägija jaoks ka pereliige ja seltsiline. "Vaegnägija ja koera puhul on ütlemata oluline, et nende vahel tekiks lähedane side, neil oleks sarnane temperament ning nad usaldaks teineteist tingimusteta, sest seda paremini sujub ka nende koostöö. Kui vaegnägijal ei ole lähedast või tugiisikut, siis koos koeraga saab vaegnägija iseseisvalt minna, kuhu vaja," sõnas juhtkoerte treener.

Seitse fakti juhtkoerte kohta:

  • Kuigi maailmas levis juhtkoerte idee laiemalt juba 1930. aastatel, on Eestis juhtkoerte koolitamisega tegeletud alates 1992. aastast.
  • Juhtkoer tunneb elementaarseid liikluseeskirju: ta teab, mis on sebra, millisel teepoolel kõndida ja millal teed ületada. Samuti on talle tuttavad käsud "vasak" ja "parem".
  • Juhtkoer ei täida oma omaniku valesid käsklusi. Näiteks kui inimene ütleb koerale "hakkame minema", aga teepeal on auto, siis koer ei hakka käskluse peale liikuma.
  • Reeglina saab nägemispuudega inimene juba üles kasvatatud ja välja õpetatud koera – juhtkoera kasvatamine ja koolitamine kestab orienteeruvalt kaks aastat.
  • Juhtkoer töötab ainult ühe inimesega ja reeglina ei anta töövõimelist koera ühelt pimedalt teisele. Kui koer ja inimene sobivad hästi, on nad koos kogu koera tööea.
  • Kui koer on oma tööks juba liiga vana, jääb ta üldjuhul vaegnägija peresse või antakse armastavasse perekonda lemmikloomaks. "Pensionile" jäävad juhtkoerad üldjuhul 10–11-aastasena.
  • Juhtkoerteks on üritatud õpetada mitmeid koeri, kuid katsetamiste tulemusel on jõutud järeldusele, et juhtkoeraks sobib kõige paremini labradori retriiver. Labradoridel on paindlik iseloom, sünnipärane vajadus inimesele meeldida ning viibida kogu aeg peremehe seltsis, mis teeb neist ideaalsed abilised.

Toimetaja: Maiken Tiits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: