Eestis innovatsiooniprojektina valminud ultramoodne välihaigla jõudis Ukrainasse

Foto: Mattias Markus Kangur

Eestis komplekteeritud sõjaväe välihaigla jõudis hiljuti Ukrainasse ja on seal juba töös.

Semetroni ekspordijuht Margus Tsahkna sõnul polnud haigla Ukrainasse viimise taga kiire plaan, vaid projektiga alustati Saksamaa, Eesti ja Ukraina koostöös tegelikult juba 2019. aastal.

Algse plaani kohaselt pidi Ukraina kaitseväelased saabuma 28. veebruaril Eestisse kahe nädala pikkusele väljaõppele.

Välihaigla näol on tegemist Eesti innovatsiooniprojektiga. Tsahkna sõnul teist sama võimekusega välihaiglat maailmas pole. "Ukraina sõjaväe käes on täna maailma kõige innovaatilisem, kõige moodsam haiglasüsteem," rääkis ta saates "Hommik Anuga".

Välihaigla personali koolitaja, üldarst Oksana Adamchuk kinnitas, et ka ukrainlased olid haigla võimekusest väga üllatunud.

Sõja puhkemine muutis kardinaalselt seniseid plaane ja tegi projekti keeruliseks. Erafirmade abil soetati veokid, millega Ukrainasse sõita ning otsiti inimesi, kes oleks nõus osalema kiirelt väljaõppel ja sõitma kohapeale.

Adamchuk sõitis kohe sõja puhkemise esimesel päeval Ukrainasse oma 13-aastasele lapsele järele, kes seal koolis oli. Tagasiteel pidid nad kolm päeva autos veetma. Eestisse jõudes startis naine peagi välihaiglatega taas kodumaa poole Ukrainasse.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: