Tartu jõulukuusest valmivad lindude pesapakud ning matkaraja astepakud

Tartu raekoja platsile jõudis jõulukuusk
Tartu raekoja platsile jõudis jõulukuusk Autor/allikas: Mana Kaasik

Esmaspäeval, 17. jaanuaril võeti Tartu Raekoja platsilt maha jõulukuusk. 17-meetrisele puule antakse uus elu lindude pesapakkudena ja matkaraja astepakkudena.

Keskkonnateadlane Jüri Järvis selgitas, et ümarpuidust pesapakkude saamiseks piisab ainult mootorsaest, köiest ja kruvidest.

"Linna jõulupuust saab kokku tõenäoliselt umbes 15 lindude pesapakku. Sellised pesapakud on pesaruumiks neile lindudele, kes vajavad pesitsemiseks puuõõnsusi, näiteks tihased, kuldnokad, rähnid, kakud ehk öökullid ja ka mitmed veelinnud, nagu kosklad. Pesapakud sobivad ka lendoravatele," selgitas Järvis.

Pesapakke saab panna nii parkidesse kui ka metsadesse ning need riputatakse puutüvele köiega, et kasvavad puud ei saaks kahjustada.

Lisaks valmistatakse jõulupuust ka astepakud Kvissentali suunduva jõeäärse matkaraja jaoks, et märjal ajal oleks võimalik kuiva jalaga rajale saada. Raja pikkus on linnaujulast Kvissentalini ligi kaks kilomeetrit ning hiljuti paigaldati matkarajale ka kolm metallpurret. 

Seekordne Tartu jõulukuusk toodi Võru vallast Koloreino külast Lupi kinnistult. Tartu linn ootas kuusepakkumisi neilt maaomanikelt, kellel oli plaanis suur kuusepuu lähiajal mingil põhjusel maha võtta.

Tartu jõulukuusest tehakse lindude pesapakud ja matkaraja astepakud Autor/allikas: Mariliis Koemets

Toimetaja: Lisete Tagen

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: