Suri Kambodžas maamiine otsinud hamsterrott Magawa

Hamsterrott Magawa, kaelas vapruse eest antud kuldmedal
Hamsterrott Magawa, kaelas vapruse eest antud kuldmedal Autor/allikas: Scanpix/EPA

Nädalavahetusel suri Kambodža sangarist hamsterrott Magawa, kes leidis viieaastase karjääri jooksul tänu oma haistmismeelele rohkem kui 100 maamiini ja muid lõhkeaineid ning vähendas seega oluliselt inimeste riske nende otsa sattuda.

Pisikese looma surmast teatas Belgia heategevusorganisatsioon APOPO, mis tegeleb loomade haistmise treenimisega inimelude päästmiseks. Magawa oli oma töös edukaim rott, keda organisatsioon kunagi treeninud on. Ta suutis tenniseväljaku suuruse ala läbi otsida poole tunniga ja edukalt vahet teha maamiinil ning muul metallil. Inimesel läheks selleks metallidetektoriga kuni neli päeva.

2020. aastal pälvis Magawa oma vapruse ja pühendunud töö eest Suurbritannia loomade heategevusorganisatsioonilt PDSA kuldmedali. Seda peetakse kõrgeimaks vapruse tunnustuseks loomale ja Magawa oli organisatsiooni 77 tegevusaasta jooksul esimene, kes tunnustuse pälvis.

Möödunud aastal läks Magawa pensionile ja tema ameti võttis üle rott Ronin.

APOPO teatas, et Magawa veetis enamuse eelmisest nädalast mängides ja oli sama entusiastlik nagu alati. Vaikselt hakkas loomake aga väsima ja jättis toidugi söömata, nädalavahetusel ta paraku suri.

Magawa sündis 2013. aastal Tansaanias ning kolis 2016. aastal Kambodžasse, kus asus oma tänuväärset tööd tegema.

Toimetaja: Karoliina Tammel

Allikas: Newsweek

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: