Mati Valdaru: ilma Grapsita oleks Eesti muusika jäänud üksluiseks

Video: ERRFoto: Kairit Leibold/ERR

27. novembril oleks Gunnar Graps saanud 70-aastaseks. Tema endiste bändiliikmete Mati Valdaru ja Jaanus Raudkatsi sõnul oli Grapsi erinevate muusikastiilide Eestisse tooja.

Mati Valdaru, kes oli Magnetic Bandi liige 1977-1984, meenutas "Hommik Anuga" saates, kuidas vestlustes Gunnariga tuli tihti välja, et ta ei plaanigi pensionipõlve pidada. "Ta oli elupõletaja, aga Magnetic Bandi esimestel aastatel nõudis kõigilt kainust. Mingit kärakapanekut ei toimunud," rääkis Valdaru.

Valdaru sõnul oli Graps väga soe inimene, ent parajalt nõudlik. "Tuleks eristada teda inimesena väljaspool bändi ja bändi sees, kus ta oli väga nõudlik - ka endalt nõudis ta maksimumi," meenutas Valdaru. Mehe sõnul oli laulja ka väga vastutulelik, kui keegi talt abi palus. "Näiteks laenas ta oma trummikomplekti ka nõrgematele trummaritele, kui neil seda väga vaja oli. Ta ei teinud sellest numbrit."

Jaanus Raudkats mängis koos Grapsiga kaks perioodi. "80-ndate keskel oli ta karmim Gunn, 90-ndate alguses juba leebem. Kui me proovi tegime, siis esimesel perioodil oli ta paras Napoleon," naeris Raudkats. Hiljem aga arvestas Graps rohkem ka teiste arvamusega.

Eredaimate kontserdihetkedena tõi Valdaru välja esinemise Armeenias Jerevanis, kus kontsert anti rohkem kui 80 000 inimesele. "Sõitsime lahtise kabrioletiga ümber staadioni mitu tiiru, siis staadioni keskele ja lavale."

Ka meenus talle Ukraina kontsert, kui lahtise suveteatri lavalt ja rõdult loopis publik esinejatele nii palju lilli, et lõpuks polnud neil kuskile astudagi. Märkimisväärne seegi, et Graps laulis enamasti eesti keeles.

"Kui Grapsi poleks olnud, oleks Eesti muusikas erinevaid stiile vähem. Teda võiks nimetada näiteks reggae, hevi ja funki maaletoojaks," ütles Valdaru. Ka Raudkats sõnas, et Graps mängis pea kõiki stiile.

"Hommik Anuga" saates esitas Magnetic Band, mille solistideks Freddy Tomingas ja Madis Arro, loo "Tühjad pihud".

Toimetaja: Karoliina Tammel

Allikas: "Hommik Anuga"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: