Ene Rämmeld näitlemisest "Lindpriides": mu karjäär sai selle filmi pärast läbi

Telemängufilm "Lindpriid" tähistab tänavu 50. sünnipäeva.

Režissöör Vladimir Karasjov-Orgusaarele jäi see ainsaks mängufilmiks. Kuna film keelati nõukogude liidus ära, jõudis see kinodesse alles 18 aasta hiljem.

Filmis mängis üht peategelast režissööri abikaasa Ene Rämmeld, kes muuhulgas oli assistent ja tegi ka teise režissöör tööd. "Ma olin sel ajal väga energiline ja igav oli võtteplatsil istuda, kui ei filmitud," naeris Rämmeld.

NLKP keskkomitee tõmbas filmile aga vee peale. "Televisioon allus kõigele, Moskvani välja," meenutas näitleja. "Ilmselt olime teise peategelase Ago-Endrik Kergega liiga nõrgad ja need nn parempoolsed jõud tugevamad," rääkis Rämmeld. Naine tõdes, et ilmselt oli keskkomitee jaoks liialt positiivne ka filmis reeturit mänginud Mikk Mikiver.

Kui film ära keelati, hakkas režissöör mõtlema Eestist lahkumisele. "Kassetid taheti ära põletada, aga õnneks viis Rein Maran need õigel ajal montaažiruumist ära," meenutas Rämmeld. Siis emigreeruski Karasjov-Orgusaar Pariisi, kuhu viis aastat hiljem läks järgi ka Ene Rämmeld.

Naisele öeldi, et kui nad abikaasaga taotlevad asüüliviisat, siis loominguliste töötajatena Eestis enam tööd ei saa. Rämmeldi sõnul oleks aga tema abikaasat Eestisse naasmisel oodanud 25 aastat vanglakaristust.

"Noore näitlejana oli see alguses väga raske. Seinad tulid ette ja mu karjäär oli selle filmi pärast läbi," meenutas Rämmeld.

Filmist saavad vaatajad naise sõnul aimu, kui suurepärane näitleja oli Mikk Mikiver ja kui huvitav Aarne Üksküla. "Ada Lundver oli ilus ja suurepärane. Mul on suur õnn, et ma noorena selliseid andekaid inimesi nägin," rääkis naine.

Pea neljatunnist filmi näidatakse kolmapäeval, 13. oktoobril filmimuuseumis.

Toimetaja: Karoliina Tammel

Allikas: "Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: