Pühapäeval tähistatakse vaimse tervise päeva

Vaimse tervise mess on pühendatud üksildusele.
Vaimse tervise mess on pühendatud üksildusele. Autor/allikas: Scanpix/Zumapress.com

Pühapäeval, 10. oktoobril tähistatakse maailma tervishoiuorganisatsiooni algatusel vaimse tervise päeva, mis seekord pühendatud üksildusega toimetulekule.

Eestis toimub sel puhul Vaimse tervise ja heaolu koalitsiooni (VATEK) eestvedamisel tasuta virtuaalne mess "üksildus" mida saab jälgida vatek.ee ja Elisa Stage-i vahendusel.

Vaimse tervise kuu ja messi eestvedaja VATEK-i juht Ott Oja toonitas, et nii ootamatult kui ka pikema perioodi jooksul tekkinud üksildust saab leevendada. Oluline on säilitada lootus ja otsida õigeaegselt abi.

"Takistuseks võib saada vanuseline diskrimineerimine ja üksilduse häbenemine, mille tagajärjel sulguvad paljud veelgi suuremasse isolatsiooni. Pideva kiire tempo juures tuleks võtta aega lähedaste märkamiseks ja vajadusel neile toeks olla. Seda nii kogukonna kui ka perekonna tasandil," rääkis Oja.

Vaimse tervise päeva messi juhib armastatud saatejuht Hannes Hermaküla ning oma kogemusi jagavad tuntud inimesed ja kogenud spetsialistid. Erinevates sessioonides on võimalik tutvuda vaimse tervise abi pakkuvate organisatsioonidega.

Ettekannetes ja diskussioonides keskendutakse nii noorte seas levinud üksildusele kui ka elukaare ning identiteedimuutusega seotud üksi jäämisele, olgu selleks siis kaaslase lahkumine, töökaotus, pensioniikka jõudmine, hooldekodusse sattumine või suured muutused tervislikus seisundis.

Vaimse tervise kuud ning messi korraldab juba kaheksandat aastat VATEK.

Toimetaja: Karoliina Tammel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: