Tallinna loomaaia šimpansitel Bettyl ja Quincyl kontrolliti tervist

Tallinna loomaaia šimpansitel kontrolliti tervist
Tallinna loomaaia šimpansitel kontrolliti tervist Autor/allikas: Inari Leiman, Tallinna loomaaed

Tallinna loomaaias tehti möödunud nädalal kahele šimpansile põhjalik terviseuuring. Uuring viidi läbi Eesti maaülikooli, Põhja-Eesti regionaalhaigla ja Tartu ülikooli kliinikumi kiirabimeeskonna osalusel. Kaasati ka veterinaarkardioloog Belgiast.

Loomapatsiendid viis uuringu ajaks anesteesiasse loomakliiniku ülemarst ja veterinaaranestesioloog dr Aleksandr Semjonov. Uuringu läbiviimiseks saabus Belgiast Eestisse šimpansite ja gorillade südamete uurimises suurte kogemustega veterinaarkardioloog dr Laurent Locquet.

Südameprobleemid esinevad inimahvidel sageli nii looduses kui ka loomaaedades ning nende varajane diagnostika ja õigeaegne ravi on olulised looma elukvaliteedi tagamiseks. Dr Locquet tuvastas, et mõlemal šimpansil esinevad südames väga kerged struktuursed muutused klappides, mis ei vaja hetkel ravi. 

Šimpansid on inimese lähimad sugulased, seetõttu olid uuringusse kaasatud ka Põhja-Eesti regionaalhaigla radioloogid dr Andrei Šamarin ja dr Jelena Gavrilkina.

Arstid tegid põhjaliku kõhuõõne ultraheliuuringu, mille käigus tuvastati Bettyl kasvajalaadne moodustis emakas. Betty terviseseisund jääb jälgimisele ja sümptomite ilmnemisel teostatakse korduvuuring või vajadusel ka kirurgiline ravi. Tõsisemaid hädasid Bettyl ega Quincyl ei leitud – šimpansite tervis on hea. 

Mõlemal šimpansil tuvastati aga probleeme hammastega, mistõttu ootab neid ühel hetkel hambaarsti põhjalik ülevaatus ja hammaste puhastamine hambakivist. Vahepeal aga õpetatakse šimpanseid hambaid harjaga puhastama.

Inimahvid, sh šimpansid on vastuvõtlikud koroonaviiruse nakkusele, seetõttu vaktsineeriti ka Bettyt ja Quincyt terviseuuringu käigus Pfizeri vaktsiiniga.

Inimeste ohutuse tagamiseks oli kohal Tartu kiirabimeeskond, eesotsas dr Veronika Reinhardiga, kes oli igal hetkel valmis komplikatsioonide tekkimise korral sekkuma. Õnneks möödus uuring muredeta.

Terviseuuringut kajastab lähemalt loodussaade "Osoon" esmaspäeval, 27. septembril kell 20.30 ETV-s. 

Toimetaja: Karoliina Tammel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: