Maailmakoristuspäeva raames toimub elektroonika kogumise ringreis

Vanad telefonid, millele võimalik ringlusesse saates anda uus elu.
Vanad telefonid, millele võimalik ringlusesse saates anda uus elu. Autor/allikas: SCANPIX / AFP / GREG BAKER

Maailmakoristuspäeva raames toimub 6.--19. septembrini elektroonika kogumise ringreis, et anda vanaelektroonikale uus elu. Aktsiooni eesmärk on juhtida tähelepanu taaskasutusele ning anda inimestele võimalus vana ja seisma jäänud elektroonika kas müüa või ära anda ja nii teha oma panus keskkonnahoiule.

Elektroonikaseadmete ringlusega tegeleva rakenduse Ringy tegevjuht Kristo Kraft leiab, et Eestis ei peeta seisvat elektroonikat tihti probleemiks. Ent see mõtlemine peab muutuma.

"Jaapanis toimunud olümpiamängude medalid valmistati esimest korda vanaelektroonikast ja ka siinsamas Euroopas on väga tugevalt fookuses, mil moel koguda kokku ca 800 miljonit sahtlis või kapis seisvat telefoni, andmaks neile uus hingamine, seejuures vähendades ressursikulu, mis kaasneb uute telefonide või sülearvutite tootmisega," rääkis Kraft.

Eesti maailmakoristuspäeva eestvedaja Elike Saviorgi sõnutsi aitavad Ringy ja peagi algav ringreis laiendada inimeste teadvuses olevat prügipilti.

"Usume, et suitsukonides, kommipaberites ja plastpudelites kui prügis ei kahtle enam keegi. Oleme sellele igal koristuspäeval keskendunud," märkis Saviorg. "Ringy missioon suunab aga inimesi metsade ja randade kõrval heitma pilgu oma kojugi, juhtides meid mõtlema tõsiasjale, et kasutuskõlbmatu või lausa uuele tehnikale jalgu jäänud telefon või arvuti on niisamuti prügi."

Kraft lisas, et lisaks loodushoiule on vanade seadmete müümine nende kodus hoidmise asemel ka majanduslikult otstarbekas. "Väga paljudel vanadel seadmetel on jätkuvalt väärtus. Kohapeal on võimalik seade ära hinnata ja soovi korral ka ära müüa. Kui seadet siiski elule ei puhu või tegemist on liialt vana esemega, lähevad nad utiliseerimisse ja panus loodushoidu on siiski antud."

Ära võib tuua igasugust töötavat väikeelektroonikat, näiteks mobiiltelefone, tahvelarvuteid, sülearvuteid, aga raadioid, televiisoreid või muudki. Aktsioon toimub 27 kohas üle Eesti nii COOP-i kui ka Selveri parklates. Täpsem ajakava on saadaval kodulehel.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: