Lennusadama näitus keskendub Eestis toimunud läbi aegade ühele suurimale merekatastroofile

Paljudel pole aimugi, et üks suurimaid merekatastroofe toimus siinsamas Eestis, Juminda külje all.

"Ringvaade suvel" käis juttu tegemas värske näituse kuraatori Sander Jürissoniga.

1941. aasta juunis käis sõda Nõukogude Liidu ja Saksamaa vahel ning Nõukogude armee oli sunnitud üsna kiirelt taganema. Saksamaa ei olnud siin Eesti ja Tallinna pärast, vaid peamine siht oli siiski võetud Moskvale ja Leningradile.

Juulis olid Saksa väed Eestis ning augustis oli venelastel maismaatee Leningradi ära lõigatud, alles jäi vaid meretee. Augusti lõpus see tee ka ette võeti, kuna vaja oli evakueerida nii vägesid, punaametnikke, valitsuse ja ülemnõukogu liikmed kui ka mobiliseerituid.

Esialgu hakkasid soomlased paigutama Soome lahte miine, peagi liitus nendega ka Saksa merevägi. Juminda poolsaare tippu oli veesatud tuhandeid miine ning seega laevadel sealt läbipääsemine tõeliseks katsumuseks.

Enam kui 200 laevast umbes 60 kohale ei jõudnudki. Teele asunud sõjalaevadest jõudis kohale üle poole. Oletatakse, et hukkunud inimeste arv jääb 10 ja 15 000 inimese vahele. Võrdluseks võib tuua Pearl Harbori, kus hukkunute arvuks oli 2467 inimest.

Tõenäoliselt tänapäeval ainsad säilinud alused on Lembitu ja Suur Tõll, mis Tallinna evakuatsioonist Juminda miinilahingust osa võtsid. Lembitul oli peal vaid oma meeskond, Suur Tõll kandis ka ca 650 evakueeritut.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: