Vabaõhumuuseumis saab jaaniõhtu jalutuskäigul aimu erinevatest ajastutest

Jaanituli Roosta talus
Jaanituli Roosta talus Autor/allikas: Vabaõhumuuseum

Eesti Vabaõhumuuseum kutsub 23. juunil osa saama elavate pildikeste ja muusikaliste vahepaladega jaaniõhtu jalutuskäigust. Eri ajastute õhustikku loovad ansamblid Pritsu Brass, Törts ja rahvakunstiansambel Leigarid.

Ürituste projektijuhi Merike Puura sõnul on pärast aastast vaheaega vabaõhumuuseum külastajatele taas avatud ka aasta valgeimal õhtul.

"Kuigi tänavu veel eelmiste aegade mastaabis jaanipidu Rocca al Mare kõrgel kaldapealsel ei peeta, saab siin ometi osa heast muusikast, kaunist loodusest ja maitsvast toidust. Sajandivanuste traditsioonide ja jaanikommetega saab tutvuda mööda taluõuesid jalutades ning lõkketule valgust nautida koos pere või väiksemate seltskondadega. Jaaniõhtu on aeg, mis ühendab inimesi ja mil hoitakse traditsioone," sõnas Puura.

Muuseumit elavdavatest jaaniõhtu tegevustest saab 23. juunil osa kell 17–22. Mööda külateid ja õuesid kulgedes saab osa traditsioonilistest jaanikommetest: mängitakse vanu mänge ning pannakse proovile osalejate leidlikkus ja ramm, köetakse sauna ja tutvustatakse vihtlemiskombestikku. Kuulda saab jaaniõhtu imelugusid, meelde tuletada vanarahvatarkusi, õppida uhkeid paelu ja lillepärgasid punuma ning ennustada mehelemineku õnne.

Jaaniõhtul võib sattuda ka tsaariaegsele külajaanikule, põlisele üheperejaanitulele, 1930. aastate jaanipeole ning kolhoosirahva jaanikule. Ajastute meeleolu aitavad luua Pritsu Brass, Törts ja Leigarid.

Jaanilõkked on süüdatud külaväljakul, kiigeplatsil, Roosta talu õuel ja kõrtsi ees. Muuseum jääb avatuks südaööni.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: