"Ringvaate" stuudios taaslavastati legendaarne foto Siim Kallasest ja Feliks Unduskist

Eesti taasiseseisvusmisest möödub tänavu 30 aastat ja Ajaloomuuseum kutsub taaslavastama 1991. aastal tehtud fotosid. "Ringvaate" stuudios taaslavastasid Siim Kallas ja Feliks Undusk nendest Eesti Pangas tehtud pildi. Stuudiosse kutsuti ka fotograaf Ülo Josing, kes ka originaalfoto oli teinud.

Originaalpilt Kallasest ja Unduskist on tehtud Eesti Pangas pressikonverentsil, kus esimest korda avalikkusele toonast uut eesti krooni esitleti. "Need pildil ei ole päris rahad, need on kavandid. Pärisrahad tulid alles mais aastal 1992," rääkis Siim Kallas "Ringvaates". "Aga see siin on moment, kui kavandid olid valmis ja otsustasime avalikkusele neid näidata."

Feliks Undusk oli tol ajal ETV saatejuht. "Ma tegin majandussaateid tol ajal. Saade oli "Majandustoimetus", kus Mart Siimaniga vaheldumisi tegime," rääkis Undusk. "Raha on üks osa majandusest, nii et ilmselt meid kutsuti Eesti Panka mingit lugu tegema ja siis fotograaf oli kaasas ja nii see läks."

Kallas lisas, et tegelikult olid mehed omavahel juba ammused tuttavad.

Huvitava faktina rääkis Kallas ka sellest, et algselt olid kõik viiekroonisest väiksemad rahatähed tehtud teise firma poolt. "Läbirääkimised enne mind jõudsid kuidagi sinna, et Ameerika firmaga, kes tegi ühe- ja kahekroonised, koostöö ei sujunud ja otsustasime kiiresti ühe inglise firma kasuks, aga et mitte tekitada suurt skandaali, kuna tegemist oli ameeriklastega, siis tegime nii, et kuni viiekroonisest ülespoole oli Thomas de la Rue trükikojast, mis oli maailma parim, ning ühe- ja kahekroonised olid Ameerika omad."

Toimetaja: Kaisa Potisepp

Allikas: "Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: