"Täna 30 aastat tagasi" | EV taasiseseisvumise referendumil küsiti ka väliseestlaste arvamust

20. augustil möödub 30 aastat iseseisvuse taastamisest ja rohkem kui põlvkond on juba üles kasvanud päris Eesti riigis. Kuidas köiel kõndinud vabaduse kellamees kohale jõudis, meenutavad saates "Täna 30 aastat tagasi" need, kes 30 aastat tagasi sündmustekeeristes olid.

Nõukogude Liit tahtis end päästa referendumiga, kus 15 liiduvabariigis tulnuks hääletada impeeriumi püsimise poolt või vastu. Eesti parlament otsustas vastukäiguna korraldada oma referendumi, milles 3. märtsil 1991 küsiti, kas teie tahate Eesti Vabariigi riikliku iseseisvuse ja sõltumatuse taastamist.

Hääletada said kõik Eesti alalised elanikud ning kuna iga hääl luges, tuli need kokku korjata ka neilt, kes asusid välismaal. Põhja-Rootsis käis hääli korjamas tollane meditsiinitudeng Peep Talving, kes 1985. aastast Stockholmis elas.

"Ma mäletan seda, et Aadu Must, kes oli ametis [töötas Stockholmis Eesti Vabariigi infokontoris], ütles, et kõik hääled loevad ning Põhja-Rootsis on teatud hulk eestlasi, kes teevad kuskil Kiruna kandis tööd ja peaksime korjama kokku kõikide nende hääled," meenutas Talving ja lisas, et peagi olidki tal piletid olemas ning reis põhja võis alata.

"Mulle anti selline oranži värviga – kui ma õigesti mäletan – valimisurn, kus oli plastikust kaas peal, mis oli plommitud kinni, ja seal oli pilu. Selle ma pidin kotti panema ja lendama Kirunasse, mis on ca 900 km Stockholmist," meenutas Talving, kes kohale jõudes üllatunud inimestele sedeleid jagas.

Iseseisvuse taastamise poolt hääletas 737 694 inimest ning iseseisvuse taastamiseni jäi veel 171 päeva.

"Täna 30 aastat tagasi" on ETV eetris kolmapäeviti kell 20.00. 

Toimetaja: Victoria Maripuu

Allikas: "Täna 30 aastat tagasi"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: