Andres Kuusk: "Esimene stuudio" on parim asi, mis viimastel aastatel Eesti Televisiooniga juhtunud

Foto: Ken Mürk/ERR

Presidendilt teenetemärgi saanud ERR-i teleajakirjanik Andres Kuusk rääkis "Vikerhommikus", et kui jätta kõrvale asjaolu, et tema ise "Esimest stuudiot" teeb, on tema arvates saade parim asi, mis Eesti Televisiooniga viimastel aastatel juhtunud on, sest annab eestlastele iganädalaselt värske ülevaate kõige olulisematest teemadest riigis.

"Unustades ära selle, et ma ise seda teen, on "Esimene stuudio" parim asi, mis on viimastel aastatel Eesti Televisiooniga juhtunud," rääkis Kuusk. "Ajad on olnud nii ärevad ja see, et meil on kolmel päeval nädalas selle hetke tippteemal intervjuu, see on tõeline kingitus. Oleme ausad, me ise oleme meediainimesed, me istume hommikust õhtuni online's, me ise teame õhtuks, kuidas asi on, aga tavaline inimene, kes tuleb töölt, võib-olla ei jõudnud ka "Aktuaalset Kaamerat" vaadata, saab 23 minuti jooksul teada, kas olukord riigis on kontrolli all ja mida homme teha."

Ta tõdes, et kolleege kiidab ta hea meelega, kuid enda suhtes jääb alati pisut kriitiliseks. "Kolleegid teavad, et kui keegi ütleb minu saate kohta, et see oli super, siis Kuusk ilmselt ütleb midagi sellist, et oli vist saade küll. Alati saab paremini," rääkis ta. "See 23 minutit võimaldab mitte lihtsalt küsimuste rida, aga väikest taktikat, tempovahetust, üllatusküsimust, väike nali lõppu. Alati saab paremini, alati saab õigeaegsemalt veel õigema külalise, kuigi meil on tõesti läinud väga hästi."

Kuusk nentis naljatledes, et poliitikud on täiesti tavalised inimesed, kellega saab vestelda vabalt ka muudel teemadel peale poliitika. "Ma olen seda varem ka öelnud, et ega ma ei ole lasknud poliitikat endale niimoodi naha vahele, et ise sinna kuidagi ära lahustuksin," ütles ta. "Mul on mõned poliitikutest sõbrad, me suhtleme iga nädal erinevate inimestega, aga ma ei ole kuidagi nendele nii lähedal, et see segaks mul järgmine päev ülikeerulisi ja kriitilisi küsimusi küsimast."

Intervjuud on Kuuse sõnul parim teha tugeva isiksusega. "Hea on teha inimesega, kes vaatab sulle silma, ei ole jutupunktides kinni, ta reageerib, küsib ka vastu. Tugevad külalised on kõige paremad."

"Mõni aeg tagasi oli ühe ministri ümber toimuv skandaal, mis puutus ka toiduvaldkonda. Selleks oli mul igaks juhuks ette valmistatud 23-minutilise saate jaoks 70 küsimust, sest sa ei tea absoluutselt, kuhu see intervjuu läheb, kas sealt tulevad ühelauselised vastused... Aga see intervjuu läks väga hästi."

Hea intervjuu võti seisneb tema sõnul ka selles, kuidas vestluskaaslasega enne saadet suhelda. "Sa pead tekitama temas sellise tunde, et ükskõik kui keeruline see hetk on või kui teravad küsimused, me oleme nüüd siin ja praegu, see on sinu jutt, sa räägid seda otse, keegi seda lõigata ei saa ja tegelikult see on sinu võimalus," rääkis Kuusk "Esimese stuudio" külalistest. "Ja mis on huvitav - külalised tulevad! Ei-sid me saame väga harva, mis on kõige suurem kompliment saate formaadile ja tegijatele. Pigem on logistilised ei-d, et ma pean olema Tartus või mul on see või see konverents kuskil."

Kuusk rääkis, et teemasid, mida arutada, jätkub alati. "Minu jaoks ei ole poliitika kunagi igav olnud, ma olen neid asju seest nii palju näinud. Ükskõik kui keerulised või igavad need ajad väljast vaadates on, tegelikult leiab hea ajakirjanik alati teemasid, millest rääkida."

"Oleme ausad, isegi kui koroonakriisi või EKRE valitsuses või mitte valitsuses  situatsiooni ei oleks, on teemasid alates haridusest lõpetades majandusega kogu aeg üleval," rääkis Kuusk. "Teemad, mis natuke kipuvad jääma ajakirjanduses tahaplaanile - kuidas Euroopa toimib, millised on majandusmehhanismid mitte koroonameetmete tasandil, aga kuidas me selle klaaslae maha murrame ja mingisuguse järgmise kvaliteedi saavutame, milline on see haridus, mille meie lapsed saavad - need on tegelikult võtmeküsimused. Need on teemad, mida tahaks pisut rohkem teha, aga oleme ausad, praegu on see koroona varjutanud kõik muud teemad."

Toimetaja: Kaisa Potisepp

Allikas: "Vikerhommik "

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: