X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Fotod: päästeametiga liitus vallatu kahekuune kutsikas

Eelmisel kuul saabus Soomest päästeameti demineerimiskeskusesse kahekuune saksa lambakoera isane kutsikas nimega Airasuden Noki. Tulevane pommikoer hüüdnimega Yenko on hetkel vallatu, rõõmsameelne ja jutukas pallisõber.

Uusi neljajalgseid sõpru on päästeameti ridadesse hiljuti lisandunud aga veelgi. Eelmisel aastal liitus demineerimiskeskuse meeskonnaga lausa kolm kutsikat: kaks saksa lambakoera Estrellest Ingo Indigo ja Estrellest Lexus ning labradoritüdruk Allihuppan Rise and Shine Soomest.

Pommikoera valimisel mängib suurt rolli geneetika – kui kutsikal on tugevad tööliinikoertest vanemad, siis on eeldused saada suursuguseks professionaaliks suuremad. Kutsikas peab olema väga mänguhuviline ja aktiivne ning huvi peavad pakkuma ka mänguasjad, mitte ainult muu ümbritsev nagu liblikad või linnud. Peab välja uurima, mis koera käima paneb, et oleks võimalik treenida ja hiljem vastavalt premeerida. 

Pommikoeral peab ka väga hea nina olema, aga nagu inimesedki on kõik koerad erinevad – vahel peab valitud koera hiljem välja praakima.

Karvapallidest saavad inimeste turvalisuse eest vastutavate demineerijate kolleegid. Pommikoerad aitavad politseid läbiotsimistel, hoiavad silma peal väliskülaliste visiitidel, kontrollivad kahtlaseid kotte ja esemeid ning tagavad ohutust suurüritustel.

Pommikoerte töö hõlbustamiseks tuleb meeles pidada, et kahtlase eseme või lõhkekeha leidmisel ei tohi seda puudutada ega kuhugi viia, vaid sellest tuleb eemalduda ohutule kaugusele. Võimalusel tuleb ohtlik ala piirata ja teavitada hädaabinumbrit 112, andes teada enda täpse asukoha ning leiu kohta võimalikult palju infot. Nutiseadme abil on võimalik võtta leiu GPS-koordinaadid, teha distantsilt pilt ning edastada need häirekeskusele. Võimalusel tuleks ka abi ära oodata – lõhkekehale tulevad esimesel võimalusel järele demineerijad, toimetavad selle ohutusse kohta ja teevad kahjutuks.

Neli Eesti pommigruppi on valves 24/7 ning reageerivad igale sündmusele koheselt. 2020. aastal said päästeameti demineerijad 1195 väljakutset, mille käigus leiti ja tehti kahjutuks 9041 lõhkekeha.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: