Koroonalõksu jäänud britid: me tundsime end Eesti patriootidena

Brittidest ümbermaailmarändurid jäid kevadel Eestisse koroonalõksu. Selle ajaga armusid nad ise Eestisse ja jagavad oma vaimustust nüüd kogu maailmaga.

Möödunud aasta märtsis toona vastabiellunud paar, Suurbritanniast pärit Craig ja Kirsty üürisid välja oma maja Londoni lähistel, ostsid ühe otsa pileti ja suundus mesinädalateks ümbermaailmareisile. Plaan oli läbi käia nii Hiina, Venemaa kui Buenos Aires, kuid siis saabus viirusekriis.

"Vilniusse jõudes saime teada koroonaviiruse kiiresti levikust. Vilniuse lennujaamas seisid kaks sõjaväevormis inimest, koroonaviiruse eest hoiatavate siltidega," meenutas Craig "Ringvaates".

"Aga need ütlesid ainult, et kui saabute Hiinast või Itaaliast, peate meie poole pöörduma," selgitas tema abikaasa Kirsty. "Sel hetkel arvas maailm veel, et see on ainult Hiina probleem. Viirus alles hakkas Itaaliasse jõudma. Ma mõtlesin, et see jõuab juba päris lähedale, on otsaga Euroopas. Hirm tuli peale. Meil oli Vilniuses renditud auto, et sõita Balti riikides, pidime selle tagastama Tallinnas, seega pidime kohale jõudma."

Selleks hetkeks, kui paar Riiga jõudis, hakati rääkima piiride sulgemisest. "Mõtlesime, et uskumatu, see päriselt juhtubki."

Craig ja Kirsty jõudsid Eestisse vaid mõni tund enne piiride sulgumist. Põhimõtteliselt oleksid nad jõudnud veel Tallinnast edasi Helsingisse sõita, kuid kui paar oli mõned tunnid Tallinnas veetnud, otsustati siia jääda.

"Läksime vanalinna kõndima. Vaatasime teineteisele otsa ja ütlesime, et ilus koht, siia võiks jääda küll! Mõtlesime, et jääks siis Tallinnasse 3-5 nädalaks. Aja jooksul armusime üha enam Tallinna eri paikadesse ja leidsime, et see koht on lahe," meenutas paar esimesi päevi Tallinnas. "Maiks olime Eestis olnud kaheksa nädalat ja vist 17. mail lõppes eriolukord. Meie olime Eestist nii elevil ja mõtlesime, et nüüd saame minna tervet Eestit avastama! Olime selleks hetkeks juba sellesse paika ära armunud, kui isolatsiooni ajal ringi jalutasime."

Kokku veetis noorpaar mõne plaanitud nädala asemel Eestis pool aastat.

"Meid hämmastas, kui palju saab näha ka väljaspool vanalinna," rääkis Craig. Eriliselt mõjus neile Maarjamäe memoriaal. "Ajaloost lugemine oli võimas kogemus. Mind on alati huvitanud see maailma piirkond ja Venemaa ning see, mis seal toimub, me ei tea sellest kuigi palju."

"Me tundsime end Eesti patriootidena! Mõtlesin, et kui mina olen nii liigutatud, siis eestlaste jaoks on seal olla päris erakordne tunne," meenutas Kirsty memoriaali juures tekkinud tundeid. "Saan aru, kuidas liigutuspisarad silma tulevad. See on fantastiline rajatis."

"Saime aru, et peame nägema kõik muud väljaspool vanalinna. Siis saime teada, et saame sõita eriolukorra ajal trammiga tasuta. Ja meile räägiti, et kui oleme Tallinna elanikud, on trammisõit kogu aeg tasuta. Meie mõtlesime, et oleme ju elanikud, kui siin elame. Tegimegi ennast Tallinna elanikeks. Olime nii elevil, meil on e-residendi kaardid alles. Oleme endiselt natuke eestlased!"

Craig ja Kirsty ei piirdunud ainult Tallinna avastamisega ning jõudsid muuhulgas reisida ka Saaremaale ja Narva. "Eesti puhul meeldib meile veel, kui ergas, värviline ja elu täis on siinne suvi. Kogu loodus on nagu steroidide peal."

Praegu on Craig ja Kirsty tagasi Inglismaal, kuid ümbermaailmareisi plaanile nad siiski pidurit peale pole pannud. Ka Eestisse plaanivad nad kunagi tagasi tulla.

Toimetaja: Kaisa Potisepp

Allikas: "Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: