Galerii: uus reisisaade viib avastama ürgset maad Siberit

{{1614330420000 | amCalendar}}

Pühapäeval alustab ETV ekraanil Tiina Jokineni ja Peeter Vähi vedamisel uus reisisaade "Ürgne maa Siber".

Reisiseltskond, kelle tuumik on tosinkonna aasta jooksul läbinud kümneid ja kümneid tuhandeid kilomeetreid kõrbe-, mägi- ning džungliteid, teinud ringi peale Aafrikale, kulgenud läbi mõlema Ameerika mandri Arktikast Antarktikasse ja seigelnud ajaloolisel Siiditeel, on nüüd veeremas mööda Siberi, Venemaa Kaug-Ida ning Mongoolia lõputuid avarusi.

"Ma olen Siberis käinud mitmeid ja mitmeid kord, võib-olla isegi kümneid," rääkis Peeter Vähi "Ringvaates". "Nüüd oli tahtmine minna uuele ringile - ise vanemaks saanud, riigikord on vahepeal muutunud ja vahepeal on palju Siberis muutunud."

"Kuna ma olen seotud kultuurisfääriga, siis muidugi see oli reisi fookuses - budism, Siberi Jeesus Kristus, kunagine ajalugu, vangilaagrid, aga muidugi eelkõige Siberi fantastiline metsik loodus, külmapoolus, Mongoolia lõputud kõrbed, stepid, taiga, millel otsa ega äärt pole. See kõik jätab ikka mulje," ütles Vähi.

Alustatakse Magadanist ja Kolõmast – paigust, mis 20. sajandi inimeste teadvuses olid Gulagi surmalaagrite sünonüümiks. Esimesed paartuhat kilomeetrit kulgevad mööda sunnitööliste rajatud "kontide teed". "Seda hakati ehitama umbes aastatel 1931-32 ja sinna saadeti u 44 000 sunnitöölist, see oli orjatööjõud," rääkis Vähi.

Tiina Jokineni ja Peeter Vähi silmade läbi saab osa üle kallaste tõusnud jõgedest, Kaug-Põhja kullapalavikust, offroad autosõidu meistriklassist, tühjaks jäänud kummituslinnadest, paljaste kätega kalapüügist ja muust põnevast.

Kohalikud suhtusid neisse külalislahkelt, kohati võeti neid isegi oma inimestena. "Üldiselt ollakse väga külalislahked ja juhtus ka sellised hetki, et olime eestlased kui endised sovietid, meile öeldi, et oh, meie omad tulevad," meenuts Vähi.  "Ühise keele leiab väga kiiresti. Vene keelt räägin mina ja reisikaaslased suht vabalt, aga ka need rahvused, kes on Siberi põlisrahvad, ka nemad räägivad valdavalt vene keelt."

Lisaks leidsid nad ka eestlasi. "Me leidsime palju eestlaste jälgi ja külasid, aga need on märka varem ja vabatahtlikult läinud eestlased, neil on väga okei seal. "

Kaug-Idas seiklesid Tiina Jokinen ja Peeter Vähi. "Ürgne maa Siber" on eetris pühapäeval kell 19.40.

 

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: