Zooloog Lennart Lennuk: "kanaaju" on kompliment
Maailma tuntuim loomakaitseorganisatsioon PETA on teinud ettepaneku, et kui inimesed soovivad üksteist solvata, siis ei kasutataks looma või linnu nime, sest see on loomadele solvav. Zooloog Lennart Lennuk selgitas "Ringvaates" erinevate loomanimedega solvangute tagamaid ning selgus, et "kanaaju" võib hoopis komplimendiks pidada.
"See on ülim näide sellest, kui kaastundlik võib inimene olla," kommenteeris Lennuk PETA ettepanekut. "Kui ta loomadega tegeleb, siis ta tunneb niivõrd kaasa, et arvab, et looma ka kuidagi solvab see, aga ega loom tegelikult aru ei saa, et teda kuidagi negatiivselt nimetatakse."
Näiteks "kanaaju", mille puhul inimest rumalaks solvatakse, on eksitav, sest kana on tema sõnul tark loom. "Ta oskab üle 24 häälitsuse teha, nad suhtlevad omavahel. See juba näitab, et teadete andmine kanade vahel on levinud ja see on märk intelligentsusest," rääkis zooloog. "Sellepärast on hea mõista kana intelligentsust, sest saad öelda "aitäh komplimendi eest"."
"Kanapime" on tema sõnul üks väheseid sõnu, millel ka tõetera sees, sest pimedas kana hästi ei näe. "Kanal küll on väga hea päevane nägemine, ta näeb värve paremini kui inimene. Neil on lisaks meie nägemisespektritele ka UV-spekter."
"Lindudel on kujunenud nägemine päevaseks, sest nad on dinosauruste järeltulijad ja dinosaurused olidki päevase eluviisiga. Evolutsiooni käigus on mõistlik arendada seda oskust, mida on vaja."
Toimetaja: Kaisa Potisepp
Allikas: "Ringvaade"