Noor naine matkab 600 kilomeetrit läbi talvise Eestimaa

"Terevisioon" vestles noore ränduri Heleri Hankoga, kes võtnud eesmärgiks kõndida 600 kilomeetrit läbi lumise Eestimaa looduse.

Hetkel on Hanko kõndinud kaks nädalat ja peagi on läbitud umbes pool teekonnast ehk 300 kilomeetrit. Ta tõdes, et suurim väljakutse on äärmuslikud ilmaolud. "Ma võin öelda, et minu suurim vaenlane on vesine ilm ehk plusskraadid ja suured miinused. Üks öö sai isegi -27 kraadiga magatud. Ei ole hullu midagi. Pigem vesine olukord on imelikum. Tallinnas bussi oodates olen rohkem külmetanud kui siin metsas sellisel ajal," rääkis ta.

Septembris, kui Hanko matka plaaneerima hakkas, ei osanud ta oodata, et sel talvel nii krõbedad külmakraadid tulevad. "Jaanuari alguses hakkasin uuesti üle vaatama oma varustust ja konsulteerima erinevate inimestega, kes on targemad sellel alal ja rohkem matkanud talvel, sest minul sellist kogemust enne nii palju polnud," rääkis rändur. "Mul ei ole veel päris tugevalt vesist ilma olnud. Õhtuks, kui jõuan laagriplatsile, siis on ikkagi kõik tavaliselt külmunud ja hommikul ma veel lombis pole ärganud. Aga on põnev ja pean kohanema."

Tema sõnul on matk olnud arvatust vähem ekstreemsem. "Aga metsateed on paljud lahti lükkamata ja on päris palju sumpamist. Olen varem ka teinud pikki matku Eestis, näiteks suvel tegin 820 kilomeetrit, minu üllatuseks jalad on vähem põrutunud õhtuti, lumi soosib matkamist. Suvel mööda teid käies ja kruusa kolades olid jalad oluliselt rohkem väsinud kui praegu."

Mets on praegusel ajal pigem vaikne ja loomadega Hanko palju kohtunud pole, kuid tõdeb, et sooviks seda väga. "Tean, et Eesti loomad eriti talvel pole eriti ohtlikud mulle, nii et mu suur unistus oleks näha ilvest või hunti. Olen näinud väga palju kitsi. Mõned linnud on ka, tore on hommikuti ärgata linnulaulu peale."

Neil, kes soovivad midagi sarnast ette võtta, soovitab ta kindlasti proovida, kuid teha enne ka veidi eeltööd. "Uurida, otsida inimesi, kes on teinud sarnaseid asju ja lihtsalt minna. Võib-olla ka trenni teha, et võhma oleks. Hea ettevalmistusega peaaegu igaüks saab kindlasti hakkama sellega," innustab ta kõiki soovijaid proovima.

Toimetaja: Kaisa Potisepp

Allikas: "Terevisioon"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: