Koerasõbrad Juur ja Kivirähk tutvusid näitusega koera teekonnast inimese kaissu

"Ringvaade" saatis koerasõbrad Mart Juure ehk Rufuse peremehe ja Andrus Kivirähki ehk Robini peremehe koerte ja inimeste kooselust kõnelevale näitusele Maarjamäe lossis.

"Esimest koera ja üldse koeri vaadates on huvitav mõelda, mida inimene on koeraga teinud. Kui sa mõtled teiste koduloomade peale, nagu siga, lehm, hobune, lammas, siis kõik on ühtemoodi, kuigi seal on ka tõud. Aga koerte puhul on hämmastav, mida inimene on suutnud nendega korda saata," märkis Kivirähk.

"Ta on teinud dogi, chihuahua, buldogi, mopsi. See on sama nagu, et siil ja jõehobu oleks üks liik," lisas Kivirähk.

Juure sõnul on koera kodustamine omaette huvitav teema. "Loogiline, et koera eelkäijad imbusid inimese eelkäijate laagripaikade ümber, sest seal oli konte ja värke. Koerad said aru, et inimestega on mõistlik kokku hoida, et neist jääb palju kraami järele, mida saab ära süüa."

Teine asi on see, et koer oskab väga hästi vajutada nunnumeetrit, tõdes Juur.

"Sa võid minna koera juurde väga tõsiste kavatsustega, et nüüd läheme koertekooli, harjutame ja treenime. Aga koerake heidab selili, ajab käpad taeva poole ja sa leiad end lihtsalt abitult teda sügamast ja kõik sinu teotahe on kuhugi kadunud," kirjeldas Juur.

"Koopast kaissu. Koera ja inimese lugu" on Maarjamäel Ajaloomuuseumis avatud 27. veebruarini 2022. aastal.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: