Märt Avandi 90. aastate Eesti muusikast: kole

Saates "Hommik Anuga" olid külas Märt Avandi, Nele Vaiksoo, Johan Randvere ja Lauri Liiv, kes lähevad märtsis kontsertuurile Eesti 90ndate muusikaga. Stuudios tõdesid nad, et tolle kümnendi muusika oli üldjoontes kohutav, aga koleduse järgi nad osaliselt ka lugusid kavasse valisid ja üritavad need tuuri käigus ilusamaks laulda.

Randvere tunnistas, et tema jäi 90. aastatel tehtud popmuusikast väga kaugele ja teda Caater ega Nancy ei kõnetanud.

"Ma mäletan selgelt, et teised kuulasid neid asju, aga mind need ei kõnetanud. Kui praegu kasvaks üles, siis küll, sest popmuusika on palju parem." Algavaks kontserttuuriks tuli aga ka Randverel need lood n-ö omandada.

Avandi tõdes, et tolleaegne muusika oli kole. "See oli kole muusika."

Randvere tõdes, et see oli otsingute aeg.

"Aga seal on ilusat ka," märkis Liiv.

"Aga ikka suuremalt jaolt on see kõik kohutav," lisas Avandi. "Aga me proovime need mõned kohutavad lood ka päris ilusaks teha."

Vaiksoo märkis, et nad valisid lugusid oma kontserdikavasse põhimõtte järgi, et mida kohutavam on, seda kindlamalt tuleb see kavasse võtta, näiteks Caateri "O Si Nene", aga ka Tiiu Tulbi "Nukuke" ja Janika Sillamaa "Lootus".

Marju Länik on rääkinud, kuidas Viljandis ühel diskol diskor mängis "Karikakart" õhtu jooksul 68 korda. Liiv märkis, et 90ndatel oli DJ-del tihti see teema, et mafiosnik astus klubisse sisse ja kui talle mingi lugu ikka väga meeldis, siis ta peo lõpus muudkui maksis selle mängimise eest.

"Või pandi tukk lauale ja öeldi, et mängid," lisas Liiv. "Black Velvetiga ma tukilugu ei mäleta, aga seda on küll olnud, et tulid mingid jorsid sisse ja ütlesid, et "kuulge, tehke veel" ja pidid kuidagi ära hiilima."

Üldiselt 90ndates rääkides tõdes Avandi, et tema mäletab selle kümnendi algusest totaalset vaesust.

"Ega me ei olnud näljas ega külmas, aga süüa midagi ei olnud ja raha ka üldse polnud. Kõik oli selline trööstitu. See lapsepõlve õnnetumaks ei muutnud, aga praeguse ajaga võrreldes oli see suur vaesus."

Vaiksoo, kes laulis 90ndatel ETV tütarlastekooris, enda sõnul tol ajal ainult reisis mööda ilma ringi. "Kui tänapäeval on see tavaline, et koorid reisivad, siis tol ajal see, et me juba Soome läksime, oli suur asi. Selle kümnendi jooksul me reisisime väga palju."

Nelikut ootab ees 21 ühisest kontserdist koosnev turnee "Kolm meest, naine ja 90ndad ehk Märt Avandi, Lauri Liiv, Johan Randvere ja Nele-Liis Vaiksoo" üle kogu Eesti, mis algab 7. märtsil kontserdiga Rae kultuurikeskuses ja jõuab viimaseks kontserdiks 8. mail Käina kultuurikeskusesse.

Toimetaja: Merit Maarits, intervjueeris Anu Välba

Allikas: "Hommik Anuga"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: