Eduard ja Linda Vilde olid Eestis esimesed, kes avalikult vabaabielus elasid

Eduard Vilde muuseum Tallinnas Kadriorus muutis mõneks ajaks nime – nüüd on see tema abikaasa järgi hoopis Linda Vilde muuseum.

Linda ja Eduard Vilde olid esimesed Eesti seltskonnategelased, kes elasid avalikult vabaabielus.

"Eduard ja Linda jagasid möbleeritud tube Tartus aadressil Tähtvere 6. Nad ei elanud siis veel ühes toas, aga nad põhimõtteliselt olid samas majas ja hoidsid ligi," selgitas kunstnik ja EKA professor Liina Siib "Ringvaates".

Vildedel oli küll sõlmitud ilmalik abieluleping, kuid Vilde oli sama ilmalikult paaris ka esimese kaasa Antonie Gronau'ga. Kuna Tsaari-Venemaal oli seaduslik vaid kiriklik abielu, olid mõlemad ta liidud kehtetud ja ta ei saanud kuidagi ka lahutada. Päris ametlikud abikaasad said Vildedest alles 1920. aastal, mil Eesti vabariik ilmalikku liitu tunnustama hakkas.

Nii Linda kui ka Eduard olid mõlemad huvitatud kirjutamisest. Linda töötas mõnda aega ajakirjaniku ja tõlkijana, kuid otsustas siis isiklikust loomingust taanduda ja keskenduda "Vilde kogutud teoste" toimetamisele. Eduardi elu lõpupoole kulus Lindal palju aega ka abikaasa põetamisele, sest mees oli raskelt haige.

Siib rääkis ka, et Linda oli stiilne naine, keda ka tuttavad kirjeldasid kui nõudliku maitse ja nõudliku riietusega inimest. Tegelikult pöörasid välisele hiilgusele Eduard ja Linda mõlemad, sest nad olid aktiivsed ühiskonnategelased.

Näiteks võtsid Linda ja Eduard osa 1905. aasta revolutsioonist, pärast mille mahasurumist tuli neil Eestist põgeneda. Nad reisisid Soome, Rootsi, Saksamaale, Taani ja Ameerika Ühendriikidesse, kus tegelesid oma maailmavaateliste lehtede toimetamisega ja kirjandusloominguga. Eestisse naasid nad alles 12 aastat hiljem.

Eduard Vilde suri 1933. aastal, Linda aga 33 aastat hiljem, 1966. aastal.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Allikas: "Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: