Mark Soosaar 75: dokumentalisti filmikava ERR-i kanalites

Dokumentalist Mark Soosaar saates
Dokumentalist Mark Soosaar saates "OP". Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

12. jaanuaril 75. sünnipäeva tähistava Mark Soosaare looming jõuab juubelinädalal nii ETV2 ekraanile kui ka veebikanalisse Jupiter. Pühapäeval jõuab esimest korda teleekraanile ka Raimo Jõeranna värske portreedokk Mark Soosaarest.

ETV2 pühapäevase teemaõhtu raames linastuvad Soosaare filmid erinevatest aastakümnetest, sünnipäevakingitusena esilinastub kell 21.35 värske portreedokk "Mees Manijast".

Filmi autor Raimo Jõerand jälgib Mark Soosaare tegemisi 2020. aasta sügisel, mil mehe idee rajada Pärnusse kõiki Läänemere maid ühendav kunstisadam äratab linnavõimus üha enam umbusku. Kombineerides neid sündmusi katkenditega Mark Soosaare enda filmidest, püüab autor tabada seda sädet, mis vastuolulisel loojal veel vanuigi rahuneda ei lase.

17. jaanuari ETV2 teemaõhtu raames tulevad näitamisele järgmised filmid:

Kell 19.30 "Kihnu naine" (1973) Saarenaise elukaar sünnist surmani. "Kihnu naine" võitis peapreemiad festivalidel Jurmalas (1974) ja Sardiinias (1991) ning oli esimene eesti film, mis jõudis Veneetsia Filmifestivalile (1976).

Kell 20.20 "Lasnamäe" (1985) Film jutustab Lasnamäe voorustest ja puudustest, tõstatades rea küsimusi, mis on seotud industriaalse elamuehitusega.

Kell 20.30 "Anu Raud – elumustrid" (2000) Portree vaibakunstnikust Anu Rauast ja tema emast, inglise filoloogist Valda Rauast. Peaauhind Bergamo kunstifilmide festivalilt 2003.

Kell 20.55 "Eesti Talufilm" (1973) Vana mees ja väike tüdruk aitavad liblikatel rehetarest välja lennata ning mängivad peitust.

Kell 21.05 "Liblikate kodu" (2004) Samas rehetares terve inimpõlv hiljem. Maailm on muutunud – nüüd mängitakse peitust video ja mobiili abil.

Kell 21.35 "Mees Manijast" Teleesilinastus!
(21. jaanuaril kell 22.05 näitab filmi ka ETV)

Kell 22.30 "Illuminatsioonid" (2011) Film tutvustab enam kui 100 aastat tagasi sündinud ja täna üht maailma kõige prestiižikamat rahvusvahelist kunstinäitust ja esitab küsimuse: kas ei oleks ka Eestis aeg rajada Pärnusse või Haapsallu oma Läänemere-äärne kunstipark?

Kell 23.15 "Mission impossible" (1995) Portreefilm Ernst Jaaksonist kui Eesti kõigi aegade pikima poliitilise karjääriga mehest.

Kell 00:10 "Miss Saaremaa" (1989) Eesti Vabariigi ajalugu 20. sajandi esimesel poolel läbi Torgu naise Ljuba Hermani erakordse eluloo.

 

Mark Soosaare filmikava Jupiteris:

Mark Soosaare juubelile pühendab silmapaistva filmikava ka veebikanal Jupiter, kus lisaks tele-ekraanil näidatavate filmide on vaatamiseks ka mitmeid teisi teoseid Eesti dokumentalistika väsimatu meistri loomingust.

"Hülgepüüdjad" (1965) Kihnu hülgepüüdjate elu Ruhnus.

"Nikolai tänav Pärnus" (2001) Linna 750. aastapäevale pühendatud dokk läbi Nikolai tänava ja siin tegutsenud ajalooliste isikute.

"Vabatahtlikud" (2007) Taani, Rootsi ja Soome vabatahtlikud Eesti vabadussõjas, filmi peategelased on taanlane Sören Opffer, rootslane Einar Lundborg ja soomlane Aino Mälkonen.

"Eesti esimene kodanik" (1992) Kaksikportree Arnold Rüütlist ning Lennart Merist. Filmitud Eestis, Moskvas, New Yorgis, Washingtonis.

"Kihnu Kristjan" (1992) Film Kihnu poisist, kes on tubli laulumees, aga kui vaja, siis valmis minema sõtta Eesti eest.

"Mees ja naine" (1972) Paroodia suurte meistrite Fellini, Antonioni, Lelouchi, Kromonovi jt lavastajate tööstiilile.

"Kuldrannake" (1971) Konsertfilm rahvalikest lauludest Boris Lehtlaane esituses. Mark Soosaare diplomitöö Moskva Filmiinstituudis

"Vaarao sõjavägi" (1974) Etnograafiline dokk Kihnu ning Ruhnu hülgepüüdjate elust.

"Oma saar" (1975) Meeleolu-film sotsialistlikust Kuubast ja selle pealikust Fidel Castrost.

"Maised ihad" (1977) Portreefilm kunstnik Eduard Wiiraltist tema modellide ja kaasaegsete silmade läbi. Filmitud Eestis, Rootsis, Prantsusmaal ja Marokos.

"Tuhandeaastane muusika" (1976) Kontserfilm soome-ugrilaste rahvamuusikast.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: