"Laste ööülikooli" uued osad avavad loodusega seotud küsimusi

"Laste ööülikool" Autor/allikas: Jaan Tootsen

Sel nädalal jõuavad argipäeva õhtuti Vikerraadio eetrisse raadioteatri lühiloengute sarja "Laste ööülikool" uued ja põnevad osad.

Esmaspäev, 4 jaanuar 2021
Loomaökoloog Tuul Sepp "Kuidas tuli esimene loom?"
Kuulata saab siit.

Laste ööülikool Tuul Sepp Autor/allikas: Jaan Tootsen

Loengus räägitakse esimese looma – plaatlooma ehk teaduskeeles naastlooma avastamisest ja uurimisest. Kuidas tekkisid hulkraksed organismid? Miks maailma vanim loom – plaatloom on endiselt alles, tegutseb ja toimetab, kuigi näiteks dinosaurused on ammu välja surnud.

Teisipäev, 5. jaanuar
Zooloog ja mereteadlane  Randel Kreitsberg "Kalade elu vee all ja maa peal"
Kuulata saab siit.

Laste ööülikool Randel Kreitsberg Autor/allikas: Jaan Tootsen

Saates tutvustatakse kalade imelist maailma – kuidas kalad hingavad, kuidas vee all omavahel suhtlevad? Kas kalad saavad ka maa peal elada? Aga puu otsas? Kuidas kala ka tuhandete kilomeetrite kauguselt oma sünnipaiga üles leiab?

Kolmapäev, 6. jaanuar
Arahnoloog ehk ämblikuteadlane Mart Meriste "Sinasõprus lülijalgsega"
Kuulata saab siit.

Laste ööülikool Mart Meriste Autor/allikas: Jaan Tootsen

Kuidas tervitada sajajalgset, aga tuhatjalgset? Kuidas näevad maailma putukad? Miks ämblikul on binokkel ja kärbsele maitseb kaka? Ja ometi – kuigi meie elukeskkonnad, maailmataju ja maitsed on nii erinevad, oleme elusolenditena kõik väga sarnased, nii väikesed kui ka suured. Üks ei ole teisest halvem ega parem. Kuidas hoida, kuidas mõista?

Neljapäev, 7. jaanuar
Füüsik Jaak Kikas "Vikerkaarest"
Kuulata saab siit.

Laste ööülikool Jaak Kikas Autor/allikas: Jaan Tootsen

Lühiloengus räägitakse valgusest kui elektrivälja ja magnetvälja paaristantsust. Kuidas valge valgus saab endas sisaldada erinevaid värve? Kuidas tekib vikerkaar? Miks vikerkaar ennast kunagi kätte ei anna?

Reede, 8. jaanuar
Ajakirjanik ja luuletaja Juku-Kalle Raid "Kus linnud salaja käivad?"
Kuulata saab siit.

Laste ööülikool Juku-Kalle Raid Autor/allikas: Jaan Tootsen

Juku-Kalle on juba lapsest saati olnud suur bioloogiahuviline, 12-aastaselt sattus ta filoloog-ornitoloog Mart Mägra juhendamisel linde rõngastama. Loengus räägib ta lindude rändest ja keelte rändest, mõttelennust ja eluvaimustusest sinise taeva all.

"Laste ööülikool" on Vikerraadio eetris kell 18.45.

Toimetaja Jaan Tooten, helirežissöör Külli Tüli. Saated valmisid koostöös Tartu loodusmaja ja Rohelise kooli programmiga.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: