Viimast päeva on loodusmuuseumis võimalik tutvust teha mürgiste seentega

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Seenenäitus Autor/allikas: Märt Kose/Eesti loodusmuuseum

Pühapäeval on viimast päeva Eesti loodusmuuseumi hoovis avatud sügisene seenenäitus, kus on eksponeeritud nii söödavad, mittesöödavad, tinglikult söödavad kui ka mürgised seeneliigid. Selle aasta näituse fookuses on just viimased: mürkseened ja seenemürgid.

"Ei ole ühtegi ühtset tunnust, mis eristaks söögiseent mürkseenest," ütles Eesti loodusmuuseumi botaanik ja seenenäituse kuraator Loore Ehrlich. "Ei ole sellist reeglit, et inimese tervisele ohtlikud seened hoiatavad enda eest ebameeldiva lõhna, kibeda maitse või kindla värvusega. Seenemürgistuse vältimiseks on vaid üks võimalus: korja ainult neid seeni, mida kindlasti tunned ja mille söödavuses veendunud oled."

Seenemürgistuste peamiseks põhjuseks ongi just mürkseente korjamine söögiseente pähe ning tänavune aasta on esile tõusnud rekordarvu seenemürgistustega. "Enne metsa minekut tuleb eeltöö ära teha," rõhutas Loore Ehrlich. "Iga seeneline peab kindlasti endale selgeks tegema heast söögiseenest ja sarnasest surmavalt mürgisest seenest koosnevad liigipaarid, millest tuntuim on šampinjon ja valge kärbseseen," lisas ta.

Seenemürgistuse võib aga saada ka valesti töödeldud või riknenud seeneroogade söömisel, ka pärast korjamist liiga kauaks seisma jäetud seentes tekivad tugevatoimelised mürkained. Erinevatele seenemürkidele ja nende põhjustatavatele mürgitusnähtudele ongi tänavune seenenäitus fokusseeritud. "Kui mõnes seeneliigis leiduvad seenemürgid põhjustavad vaid tühiseid ebameeldivusi, siis teiste puhul võib isegi väga väikese koguse söömine lõppeda surmaga," rääkis Ehrlich. "Mõne liigi puhul avalduvad mürgistusnähud vahetult pärast söömist, teiste puhul kulub mitu päeva või koguni aastaid tervisekahjustuste ilmnemiseni."

Tänavune Eesti loodusmuuseumi seenenäitus on avatud 27. septembrini kell 10-19. Kohapeal on ka konsultandid, kes aitavad vastuseid leida kõigile seeneküsimustele ja pakuvad abi kaasa toodud seente määramisel. 

Lisaks väljapanekule loodusmuuseumi hoovis on muuseumi trepigaleriis avatud Samuel Golombi koostatud näitus "Postmargid seenekorvis". Marginäitusel on väljas erinevad seeneteemalised filateeliaväljaanded 30 riigist. 

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: