Klassikatähed näitavad parimat mänguvormi juba pühapäeval

Võistlussari "Klassikatähed" jätkub 13. septembril viienda vooruga, mille teemaks on "Raamist välja". Kaheksast noorest mängijast on järel kuus, kes on vahepeal usinasti harjutanud ja valmis näitama oma parimat vormi.

Kui märtsis võistlus pausile panna tuli, mõjus see alul kõigile külma dušina. Nüüd vahepealsele ajale tagasi vaadates leiavad noored, et katkestusest oli isegi kasu. "Korralikult välja puhkamine ja pea selgeks mõtlemine mõjub kainestavalt, kasulikumalt kui paaniliselt päevad läbi harjutamine," tõdes klarnetist Mirjam Avango. "Saigi rahulikumalt võtta ja edasised numbrid põhjalikumalt läbi mõelda," kinnitas flötist Siret Sui. Pianist Tähe-Lee Liivi sõnul andis lisaaeg võimaluse õppida uusi teoseid ja valida saate jaoks kavva just need lood, mis endale kõige rohkem meeldivad. Iseseisvalt töötama harjunud noored oskasid olukorda enda kasuks pöörata.

Kevadise vaikelu järgne suvi kujunes muusikutele ootuspäraselt elavaks. "Esimesed väiksemad esinemisvõimalused olid täis koosmängimise elevust ja rõõmu," tunnistas viiuldaja Triinu Piirsalu. "Ennast üle nelja kuu jälle laval avastada ja enda mängus uusi nüansse leida oli samuti väga eriline tunne." Kontserdielu elavnedes astusid "Klassikatähtede" sarjas sõbrunenud muusikud erinevates kooslustes üles Eesti eri paigus – unustatud mõisates, kirikutes ja rahvamajades. Osaleti meistrikursustel ja workshop'ides nii Eestis kui ka välismaal.

Siret Sui, nooruke flötist oli üks neist, kes oma suve rohkete esinemistega sisustas, andes kontserte duodes Toomase ja Triinuga ning astudes üles Mirjami ja Tähe-Leega. "Eriliselt inspireerivaks osutus Järvide festivali raames toimunud Eesti flöödiühingu suveakadeemia", räägib Siret. Ta jõudis ka ise õpetajarolli proovida, lüües kaasa Lõuna-Eestis toimunud rahvamuusika laagris. Siret leiab, et uusi stiile ja vaateid nii muusikas kui ka inimestes on huvitav ja õpetlik tundma õppida.

Tuubamängija Toomas Oskar Kahur hindab oma suve samuti väga tegusaks. "Võtsin sellest nii palju, kui vähegi sai. Käisin ringi mööda Eestimaad, Lääne-Eesti saartest Võrumaani välja, erinevatel üritustel, laagrites, kontsertidel ja meistrikursustel. 20 päeva jooksul oli mul kümme kontserti ehk iga teine päev olin laval," nentis Toomas. Harivaks ja silmaringi avardavaks kogemuseks peab ta osalemist maailmakuulsa eufooniumikunstniku Steven Meadi meistrikursusel Viljandis.

Tähe-Lee Liivi tegemised ulatusid koduste kontsertide kõrval ka Eestist kaugemale - Norra pianisti Leif Ove Andsnesi veebi-meistrikursustele, mis toimusid Jurmala festivali raames ja Veneetsias toimunud klaverikursustele. "Olin esimest korda elus üksinda Itaalias," rääkis Tähe-Lee omalaadsest kogemusest. "Väga suuri märke sealsest pandeemiast polnud, kuigi siseruumides oli kohustuslik kanda maske. Öine Veneetsia oli inimtühi, mis oli midagi täiesti uut." Ta kahetseb, et klaverimängu kõrval on maalimine olnud veidi tagaplaanil ja et kunstikooli üleminekutöö – portree ühest kuulsast eesti muusikust on veel pooleli.

Kitarrimängija Helin Hallik tunnistas, et kontserdielu taastumine andis tallegi uue hingamise. Lisaks ühistele esinemistele Tähe-Lee ja Kristjan-Jaanek Mölderiga kujunes suve tippsündmuseks osalemine maailma tippkitarristi professor Gabriel Bianco nädalasel meistrikursusel Ungaris. "Sain kaasa palju uusi teadmisi ning kuhjaga motivatsiooni, mis tulevad kindlasti kasuks ka taas algaval telekonkursil," usub Helin.

Õpingute tõttu kodust eemal viibivat Mirjamit on seevastu köitnud rahulik paigalolek ja Eesti loodus. "Olen veetnud terve kevade ja suve Eestis, viimati juhtus see vist neli aastat tagasi. Mulle on alati meeldinud valged ööd, mil päike loojub väga hilja ning tõuseb õige vara," tunnistas Mirjam, kinnitades, et vahepealne käevigastus on taandunud ja mänguvorm taastatud.

Ka Triinu, kelle viiuliõpingud on pooleli Sibeliuse akadeemias, võtab sellest suvest kaasa teadmise, et kõik toredad mälestused on kogutud Eestimaal pere ja lähedaste keskel. "See aeg elus on andnud nii palju juurde, lähenen teatud asjadele teistmoodi ja näen teise nurga alt," tõdes Triinu.

Kõik kuus noort väidavad, et on "Klassikatähtede" võistluseks oma parimas vormis. Saade on eetris pühapäeval kell 18.45 ETV-s ja Klassikaraadios.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: