Öö-TV | Margit Kilumets lahkas Voldemar Panso fenomeni

Margit Kilumets pühendas oma "Öö-TV" pooltunni Voldemar Pansole, kelle sünnist möödub novembris 100 aastat. Stuudios vestles ta nii kirjanik Andrus Kivirähki, filmikriitik Jaak Lõhmuse ning Pansot parodeeriva Raivo E. Tammega.

Selleks puhuks istus grimmitooli ja lasi end Pansoks teha näitleja Raivo E. Tamm. Tamm ei teadnud, et Panso oli ka laulumees, kuid tunnistas, et kui temaga filmi vaadata, siis esimene reaktsioon on see, et ta ei olnud kõige parem näitleja.

Kirjanik Andrus Kivirähk tõdes, et Panso kinolinal on huvitav nähtus. "Ta on väga suursugune, poeetiline ja hästi halb näitleja. Seda on kõik öelnud, et ega ta ei olnud väga hea näitleja. Eks ta on natuke võlts."

Andrus Kivirähk on Voldemar Panso mälestuste, päevikute ja artiklite põhjal kirjutanud kahevaatuselise näidendi "Voldemar", mille lavastas Merle Karusoo. "Need päevikud on väga hämmastav materjal, kuna selleks ajaks, kui need avalikuks tehti, oli Pansost kuvand juba valmis ja veidi kipsiga kaetud ja riiulile pandud.

Kivirähk lisas, et Panso oli suure algustähega Õpetaja, Lavastaja, Teatrijuht, Maestro, keda õpilased lausa kartsid. "Imposantne, välju hääle. läikivate prillide ja lehvivate lokkidega suur mees, kes kamandas ja juhtis vägesid. Korraga tulid avalikuks tema noorpõlve päevikud, mis andis talle poisikese sisu tagasi."

Päevik on Kivirähki sõnul hästi aus žanr, seda eriti siis, kui see on kirjutatud noorpõlves. "Kui vana kultuuritegelane hakkab päevikut kirjutama, siis valdavalt selleks, et see pärast surma avaldaks. Aga kui noor tudeng või näitleja kirjutab, siis ta paneb tõesti kirja kõik, mis tal eelmisel õhtul juhtunud on."

Kivirähk märkis, et Panso oli neid päevikuid kirjutades sama vana kui ta ise neid lugedes. "Tal käis päevikutes läbi ka see hirm, et sureb enne ära, kui ta midagi teha jõuab, sest tal olid kopsud haiged ja igast hädad. Sõda ka ja üldiselt kehv aeg." Ta märkis, et nende päevikute lugemisega sai Panso talle väga lähedaseks.

Kilumets tõi oma saatepooltunnis stuudiosse ka filmiajakirjaniku Jaak Lõhmuse, kes rääkis Virve Aruoja filmi "Näitleja Joller" valmimisloost, mis polnud üldse nii sirgjooneline. Samuti tuli teemaks Kaljo Kiisa "Hullumeelsus", mis on kriitikute ja muude filmisõprade meelest ilmselt Panso üks parimaid näitlejatöid.

Pooltunni otsad tõmbas kokku grimmitoas Pansoks kehastunud Raivo E. Tamm.

"Öö-TV" telemajas Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: