Vikerraadio eetrisse jõuab viieosaline "Laste ööülikool"

Foto: Lisete Velt

Kooliaasta eel jõuab Vikerraadio eetrisse viis uut saadet sarjast "Laste ööülikool". Augusti viimasel nädalal kuuleb miniloenguid vanaaegsest laulust, tähtedest, ajast, müütidest ja muinasjuttudest ning Beethovenist.

Nädala juhatab sisse pärimusmuusik, Metsatöll ja taskufolklorist Lauri Õunapuu loenguga "Lauluregi ja regilaulu aeg". Lauri räägib vanaaegsest laulust ja laulureest, mille lükkasid teele need inimesed, kes elasid viikingiajal Eesti külades. Samuti saavad kuulajad teada, kes on kaied ja maied regilauludes.

Astrofüüsik Ene Ergma kutsub oma loenguga augustikuu õhtutel taevasse vaatama, sest juttu tuleb tähtede sünnist, elust ja surmast. Muuhulgas selgub, et kõik noored tähed on nagu lapsed – tahavad joosta, mängida ja ulakust teha. Ja kui nad kasvavad, saavad neist nn igavad vanad inimesed, kes istuvad ühes kohas ja muudkui põletavad vesinikku.

Ene Ergma. Autor/allikas: Lisete Velt

Geoloog Mikk Gaškov lohutab kõiki koolilapsi loenguga "(Geoloogilisest) ajast". "Kui tekib tunne, et koolivaheaeg on liiga kaugel, siis võite mõelda nende geoloogiliste protsesside peale, mis võtavad aega sada miljonit aastat," ütles Mikk. Selgeks saab seegi, kas kiiremini liigub litosfääri laama või tigu.

Neljapäeval kõneleb näitleja ja lavastaja Anne Türnpu müüdist ja muinasjutust. Mis on müüt? Kuidas saab müüdist muinasjutt? Ja kuidas nendega toimetada? Võti peitub uskumises.

Anne Türnpu. Autor/allikas: Indrek Rammus

Viimase saate pühendab dirigent Olari Elts helilooja Ludwig van Beethovenile, kes tõi muusika aadlipaleest kontserdisaalidesse. Kui Beethoven veel elaks, siis mida küsiks temalt Olari Elts?

Olari Elts. Autor/allikas: Maarja Kasema

Raadioteatri "Laste ööülikool" on lastele – kuid mitte ainult – mõeldud lühiloengute sari. Sarja helirežissöörid on Külli Tüli ja Andres Olema, toimetaja Lisete Velt. Saated on salvestatud Karula rahvuspargis asuvas Kaikamäe seltsimajas, Eesti Noorsooteatri ovaalsaalis ja Raadioteatris.

"Laste ööülikool" alustab esmaspäeval, 24. augustil ja on Vikerraadio eetris esmaspäevast reedeni kell 9.30, kordus kell 18.45 ja järelkuulatav Vikerraadio, Jupiteri ja Lasteekraani kodulehel.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: