Visuaalkunsti festivalil "Nõmbra valgus" kuuleb vaevakase muusikat

Taimemuusika aparaat
Taimemuusika aparaat Autor/allikas: Pressimaterjal

Visuaalkunsti festival "Nõmbra valgus" pakub kaasaegse kunsti ja muusika kogemust, mis sobib kogu perele.

22. augusti õhtul kell 20.00 Nõmbra karjamõisas algava kaasaegse kunsti ja muusika festivali oodatuimaks esinejaks on Betula Nana. Peeter Rebase ja spetsiaalse seadme abil saab publik kuulata Betula Nana ehk vaevakase muusikat. Ühtlasi on publikul võimalik näha, kuidas taimede muusika tõlgitakse ka valguse keelde. Valguslahenduse on loonud valguskunstnik Meelis Lusmägi.

Peeter Rebane sõnas, et taimega helisilla loomisel tuleb kasutusse Itaalias välja töötatud seadeldis, mis mõõdab ülipeeneid taimes toimuvaid reaktsioone ümbritsevale keskkonnale. "Et me taime kuuleksime, tõlgib seade asja muusika keelde ning mina omakorda interpreteerin seda veel lisaks," ütles Rebane.

Instrument on välja töötatud Damanhuri ökoloogiliste kogukondade ühenduses Itaalias, kus on alates 1970ndatest kasutanud teadust ja tehnoloogiat, et uurida suhtlemist taimemaailmaga. Osana sellest uurimistööst töötati välja ka taimemuusika seade, mis suudab vastu võtta taimede välispinnal ja juurestikus toimuvaid elektromagnetilisi võnkeid ning tõlkida neid heli keelde. 

Seadme väljatöötajad ettevõttest Music of the Plants kinnitavad, et seadme vahendusel saavad inimesed aimu sellest, et loodus suhtleb meiega tegelikult kogu aeg, see tehnoloogia annab võimaluse ka inimestele sellest muusika kaudu osa saada.

Nõmbra Valgusel esinevad veel Diederik Timmermans Castagnari harmoonikal, Aivar Täpsi kristall-helikaussidel, Kristina Pashkevicius impro-tantsuga, Rivo Saarna kitarril ja miimina teeb etteaste Karina Valuya.

Nõmbra Valguse esinemispaiga põhiatmosfääri loob valgustaiestest maastikule kujundatud müstiline rada. Festivalil esitavad oma töid kunstnikud Tiiu Kirsipuu, Anne Türn, Leonardo Meigas, Iris Müntel, Angela Ramirez(MX), Rinald Kodasma, Margus Kontus, Kaspar Rannaääre, Aleksander Bachman, DARKovSKY jt.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: