20. augusti eriprogramm rahvusringhäälingu kanalites

Presidendi vastuvõtt Kadrioru roosiaias
Presidendi vastuvõtt Kadrioru roosiaias Autor/allikas: Aurelia Minev/ERR

Eesti taasiseseisvuspäevale pühendatult on rahvusringhäälingu kanalites 20. augustil kuulamiseks ja vaatamiseks eriprogramm, kuhu jagub väärikaid arhiivimaterjale ning värskeid kohtumisi. Pidulik päev kulmineerub president Kersti Kaljulaidi vastuvõtuga Kadrioru lossi roosiaias.

EESTI TELEVISIOON

Kell 7.05 "100 Eesti hetke"
"100 Eesti hetke" viib meid Eesti Vabariigi algusaastatest tänasesse päeva. Need on hetked, mis on muutnud Eesti ajalugu, kuid ka need, mis on olnud tähtsad nii meile kui ka meie vanematele ja vanavanematele.

Kell 7.20 "Balti kett 30. Ärgake Baltimaad!"
23. augustil 1989 kell 19 ühendas ligi kaks miljonit Balti riikide elanikku käed, moodustades 600 kilomeetri pikkuse inimketi Tallinnast läbi Riia Vilniusesse. Filmi peategelased on Eesti inimesed ja nende mälestused sellest, kuidas nad Balti ketiks valmistusid, mis tunnetega nad ketis seisid ning mida see neile nüüd, 30 aastat hiljem tähendab. Filmi autorid Kaidor Kahar ja Priit Rajalo, operaator Meelis Kadastik, film valmis koostöös EV100-ga.

ETV+ näitab filmi kell 11.

Balti kett 30. Ärgake Baltimaad! 

Kell 9.30 "Kolm päeva augustis"
Eva veedab 1991. aasta pöördelised augustipäevad Tallinna paneelmajade vahel sõbrannadega mängides. Kui poliitiline olukord riigis muutub ärevaks, põrkab Eva hoovis kokku vene poisi Kiriga. Ees ootab midagi uut nii Eestil kui ka Eval. Stsenarist ja režissöör Madli Lääne.

Kell 10.00 "100 aastat siia-sinna. Vahur Kersnaga"
Vahur Kersna võrdleb Eesti inimeste tänast argielu saja aasta tagusega. Kuidas esmapilgul võimatuna näiv missioon vanameistril õnnestub ja millised mõtted jäävad vaatajat peale saadet kummitama?

Kell 11.30 "Mari Kalkun. Õunaaia album"
Looja ja laulja Mari Kalkun kutsub "Õunaaia albumi" esitluskontserdile, mis on üles filmitud muusiku enda õunaaias, õitsvate viljapuude keskel Võrumaal. Mitmes mõttes eriline album on inspireeritud tänavusest ebatavalisest kevadest ja leidnud selle omapärase lähenemise tõttu juba rohkelt positiivset tähelepanu.

Kell 12 "August 1991"
Fiktiivne dokumentaaldraama, milles jälgitakse sündmuste kulgu kolmel augustipäeval 1991. aastal. Näitlevad Tõnu Oja, Hilje Murel, Tanel Ingi, Hendrik Toompere jun, Andres Mähar, Peeter Tammearu, Rain Simmul. Stsenarist ja režissöör Ilmar Raag, operaator Janno-Hans Arro, produtsent Gerda Kordemets.

ETV+ näitab filmi kell 17.05.

Fiktiivne dokumentaaldraama "August 1991", Hagi Šein - Allan Noormets, Aivo Barbo - Hans Kaldoja, Enn Eesmaa - Tiit Palu. 2004 Autor/allikas: Ülo Josing/ERR

Kell 14.35 Üleilmne Üheslaulmine. Laulu võim
EV100 suvise peonädala tähtsündmuseks oli 19. augustil 2018. aastal toimunud Üheslaulmine. Idee autor ja kunstiline juht Tõnu Kaljuste, eeslauljad olid Priit Võigemast, Maria Listra, Hele Kõrve, Jaan Tätte, Mait Malmsten, Evelin Võigemast, Marta Laan, Andero Ermel, Eeva Talsi, Kihnu Virve jt. Saatejuhid Anu Välba ja Margus Saar.

Kell 18 Eesti Vabariigi presidendi vastuvõtt Kadrioru lossi roosiaias
Otseülekanne Kadrioru lossi roosiaiast, kus president Kersti Kaljulaid võõrustab iseseisvuse taastamise aastapäeva puhul külalisi. Suvise meeleolu loovad muusik Jaan Pehk ja Nedsaja küla bänd, pidupäevakõne peab riigipea ja üle antakse iseseisvuse taastamise tänukivi. Siiski on ürituse meeleolu kantud tänavusest erilisest aastast, kus oleme olnud sunnitud õppima pisut teistmoodi elama. Saatejuhid Grete Lõbu ja Urmas Vaino, reporter Aet Süvari.

Ülekanne jätkub kell 18.40, pärast "Aktuaalse kaamera" uudiseid kell 18.30

Kell 21.30 mängufilm "Tõde ja õigus"
Tanel Toomi mängufilm räägib haaravas pildikeeles Tammsaare loo uhkusest, lootusest ja tõekspidamisest, kus tõe ja õiguse otsinguil tuuakse ohvriks perekond, lähikondlased ja iseend. Peaosalisi kehastavad Priit Loog, Priit Võigemast, Ester Kuntu, Maiken Schmidt ja Simeoni Sundja. Režissöör ja stsenarist on Tanel Toom, operaator Rein Kotov, helilooja Mihkel Zilmer, produtsent Ivo Felt.

ETV2

Kell 9.25 "Piip ja Tuut hoiavad Eesti lippu kõrgel. Taasiseseisvumispäev"
Klounid Piip ja Tuut tutvustavad 20. augusti tähendust meie riigi ajaloos.

Kell 10.30 "Mu spioonist isa"
Eesti-Läti koostööna valminud dokumentaanfillm on lugu noorest naisest, kes avastab ennast luuremängude keskelt ja peab tegema valiku, mis lõikab ta igaveseks ära tema eelmisest elust. Isiklikke arhiivimaterjale, vaatlevat dokki ja taaslavastusi kasutades elustab film 1970ndate lõpu, millesse on põimitud ootamatult uude ning tundmatusse maailma sisenenud noore naise väga isiklikud mälestused.

Kell 12.25 XXVII laulupidu "Minu arm". Kaunid hetked

Kell 14.20 "Disko ja tuumasõda"
Jaak Kilmi ja Kiur Aarma mänguline dokumentaalfilm lapsepõlvest Nõukogude Eestis, külmast sõjast ning kuumadest ihadest.

Disko ja tuumasõda 

Kell 19.00 Eesti Vabariigi presidendi vastuvõtt Kadrioru lossi roosiaias
Otseülekanne Kadrioru lossi roosiaiast, kus president Kersti Kaljulaid peab iseseisvuse taastamise aastapäeva puhul kõne. Kõne on varustatud viipekeelse tõlkega.

Kell 21.15 "Balti tee..."
Temaatiline ringvaade Balti ketist 23. augustil 1989. aastal Molotov-Ribbentropi pakti 50. aastapäeval. Fotodega J. Stalinist ja J. Ribbentropist juhatatakse sisse kroonikafilm, mis kajastab MRP 50. aastapäeval korraldatud Balti ketti ja sellele eelnenud sündmusi.

Kell 23.25 "Ajasillad"
Meditatiivne dokumentaalessee portreteerib Balti uue laine dokumentalistide põlvkonda. Režissöörid Audrius Stonys ja Krististine Briede on saavutanud hämmastavalt ajastutruu atmosfääri, mis edastab samasugust sooja inimlikku ja lüürilist tunnetust nagu filmi kangelaste teosed möödunud sajandi 60ndatel ja 70ndatel. Eesti autoritest on filmis esindatud Andres Sööt ja Mark Soosaar.

ETV+

Kell 9.00 "Viru. Vabaduse saatkond"
Viru hotell on midagi enamat kui lihtsalt hoone - see on monument ja ikoon. Dokumentaalfilm vaatleb Viru hotelli fenomeni, poliitilist tähtsust ja märgilist tähendust. Sõna saavad Sofi Oksanen, Maimu Berg, Eva Lille, Kuno Plaan jt tuntud inimesed.

Viru. Vabaduse saatkond 

Kell 18.40 Eesti Vabariigi presidendi vastuvõtt Kadrioru lossi roosiaias

Kell 20.15 "Narva unistuse jõel"
2020. aastal USA ja Eesti koostöös valminud dokumentaalfilm räägib sellest, kuidas Kreeholmi tehase kujunemisest kultuurietenduste paigaks ja kuidas endised töötajad sellesse suhtuvad.

Kell 20.30 "25 aastat Eesti iseseisvuse taastamisest. Aastapäevaintervjuu peaminister Edgar Savisaarega"
Iseseisvuse taastamise 25. aastapäeva puhul andsid esmakordselt avameelse intervjuu kõik pärast 1991. aasta 20. augusti ametis olnud peaministrid ja meenutavad oma valitsuse raskemaid hetki. Iseseisvumise väljakuulutamise ajal peaminister olnud Edgar Savisaart intervjueerib Indrek Treufeldt.

VIKERRAADIO

Kell 5.30 "Vikerhommik"
Kell 8.15 on "Vikerhommiku" stuudios muusik, laulja ja dirigent Valter Soosalu, kes kõneleb, millisena näeb taasiseseisvumist ja kujunenud Eestit juba vabas riigis sündinud noor inimene.

Kell 9.10 arutatakse üleminekuaastatel riigiministrina töötanud Raivo Varega taasiseseisvumisega seotud otsuste ja ka kriiside tagamaid ning toona valitsenud poliitilist, rahvusvahelist ja majanduslikku olukorda.

Kell 10.15 on külas Vabamu juht Keiu Telve, kellega tuleb juttu värskelt vabanenud Eesti inimeste argielust, mõtte- ja tundemaailmast.

20. augustil juhib Vikerraadio hommikuprogrammi Jakob Rosin.

Kell 12.05 "Eelõhtul. 1990"
Vikerraadio saates meenutatakse, millised märgilised sündmused toimusid 30 aastat tagasi Eesti riikliku iseseisvumise taastamise eel, Balti ketist ja keeleseadusest Moskva kella-ajast loobumiseni. Saates kuuleb ka rahvusringhäälingu arhiivis säilinud isiklikke lugusid 1990. aastast: perelugu Nõukogu armee traagikast ja välismaa toiduabist. Helilõigud valis Kaja Kärner, muusikavalik on Jaan Elgulalt.

RAADIO 2

Raadio 2-s on 20. augustil Eesti muusika päev, kus tulevad eetrisse Vaiko Epliku "Muusika nõudlikule maitsele", "Onu Bella Fonoteek" ja kell 21 algav erisaade "Saluut!". , kus tehakse otselülitus Tallinna lauluväljakul toimuvale Rein Rannapi ja ERSO kontserdile, mille lõpulooga põimub teletornist õhku tõusev ilutulestik.

RAADIO 4

Kell 10.05 saab päev muusikalise alguse koos Trad.Attackiga – saates "Made in Estonia. Trad.Attack" vestlevad bändi liikmed ja kõlab paljudele armsaks saanud muusika.

Kell 11.05 on eetris saade "Tagasitulek". Ajakirjanikud Leivi Šer ja Jelena Hussainova meenutavad 1991. aasta sündmusi ning räägivad taasiseseisvumispäeva tähtsusest.

Kell 13.05 räägitakse integratsiooni protsessi rõõmudest ja muretest saates "Integratsiooni puzzle"

Kell 14.05 kõlab saates "Soundtrack" parim Eesti kinomuusika"

Kell 17.05 keskendub saade "Uus majandus" Eesti startup'ide kogukonnast.

Kella 18 vahendab Raadio 4 otseülekandes presidendi vastuvõttu Kadrioru lossi roosiaiast

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: